Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Dania: Władze każš podawać wieprzowinę

123RF
Władze 60-tysięcznego miasta Randers w Danii wydały nakaz serwowania dań z wieprzowiny w miejskich stołówkach, zgodnie z duńskš tradycjš kulinarnš, mimo zastrzeżeń częœci opinii publicznej, która nie chce prowokować miejscowych wyznawców islamu – podaje AFP.

Duńska tradycja gastronomiczna "ma zajšć centralne miejsce w kartach dań, co ma wyrażać się w podawaniu wieprzowiny na równi z innymi potrawami". Kierownictwo stołówek zostało jednoczeœnie zobowišzane do takiego budowania menu, aby wegetarianie czy wyznawcy innych religii mogli znaleŸć w nim "zdrowe i smaczne potrawy".

Wieprzowina jest podstawš kuchni duńskiej – przypomina agencja AFP. Przytacza statystyki, według których pogłowie trzody chlewnej w liczšcej 5,7 mln mieszkańców Danii wynosi 13 mln.

Decyzję władz miejskich z zadowoleniem przyjęła antyimigrancka Duńska Partia Ludowa. "Brawo Randers! Zamierzamy zwalczać reguły wynikajšce z islamu, które próbuje nam się narzucać, okreœlajšc, co majš jeœć duńskie dzieci" – napisał w specjalnym oœwiadczeniu rzecznik partii Martin Henriksen.

Oburzenie wyraził natomiast były minister do spraw integracji (w latach 2014-2015) w poprzednim lewicowym rzšdzie Manu Sareen, który nazwał decyzję skandalicznš. - To niewiarygodne, w jakie sprawy angażujš się radni – podkreœlił.

Zobacz także:

Debata o Polsce za nami

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL