Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Belgia: Co roku rośnie liczba eutanazji

123RF
W Belgii w 2015 r. poddano eutanazji rekordowš liczbę osób: 2021 - poinformowała w œrodę federalna komisja ds. kontroli i oceny eutanazji. Od czasu wprowadzenia w Belgii wspomaganego samobójstwa w 2002 r. to najwyższa liczba osób poddanych eutanazji.

Według przedstawiciela komisji "dwuletni raport jest jeszcze opracowywany", toteż nie podał on żadnych szczegółów.

Liczba przypadków eutanazji w Belgii roœnie od czasu jej legalizacji. W 2002 było ich 24, a w 2007 prawie 500, a w 2011 roku ich liczba przekroczyła tysišc (1133 przypadki). W 2014 roku zgłoszono 1924 przypadki eutanazji.

"Możemy mówić o zwiększeniu, ale wzrost ten jest prawdopodobnie zwišzany również z dostępnoœciš uprawnionych lekarzy. Musimy pamiętać, że nie znamy liczby przypadków eutanazji nieudokumentowanej, co nie pozwala nam ocenić rzeczywistych rozmiarów zjawiska - powiedział profesor Wim Distelmans, przewodniczšcy Komisji ds. eutanazji, cytowany przez belgijskš agencję prasowš Belga.

Od czasu rozszerzenia możliwoœci eutanazji w 2014 roku na dzieci chore na nieuleczalne choroby i "zdolne do podjęcia decyzji" o eutanazji komisja jak dotšd nie zarejestrowała takiego wniosku - dodał profesor Distelmans.

Belgia jest jedynym krajem, który dopuszcza eutanazję niezależnie od wieku. W Holandii aby przeprowadzić eutanazję pacjent musi mieć co najmniej 12 lat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL