Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Przeczytaj 52 ksišżki w 2016 roku

123RF/ Ruggiero Scardigno
Ruszyła druga edycja internetowej akcji „Przeczytam 52 ksišżki w roku”. Propagowanie czytelnictwa i poszerzanie horyzontów – to cele akcji – mówi organizator przedsięwzięcia, bloger Marcin Gnat.

Tylko w pierwszych dniach akcji aż 90 tys. internautów zainteresowało się niš na Facebooku, a 50 tys. osób zadeklarowało, że przeczyta 52 tytuły - to przeciętna liczba tygodni w roku.

Jak tłumaczy organizator, nie liczy się format, objętoœć ani gatunek utworu. Ważne, aby sięgnšć po ksišżkę i przeczytać jš od deski do deski.

„Liczymy na to, że tego rodzaju akcja jednoczy internautów, którzy wzajemnie motywujš się do działania – czyli do czytania. Razem łatwiej wcielić plan w życie” – przekonuje organizator. Internauci na Facebooku wzajemnie mogš polecać sobie ksišżki, dzielić się wrażeniami z przeczytanych już.

W ubiegłorocznej akcji udział wzięło 102 tys. osób - deklarowały one regularne czytanie jednej ksišżki w tygodniu. „Zgodnie z ankietš, którš przeprowadziliœmy na próbie 11 tys. osób, 35,5 proc. spoœród nich rzeczywiœcie przeczytało ksišżki” – mówi Gnat i przewiduje, że w tym roku więcej osób zaangażuje się w akcję, ponieważ już jš znajš i sš bardziej œwiadomi wyzwania.

Rok ubiegły, 2015, twórca Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił rokiem ksišżek na Facebooku (Year of Books) i zadeklarował, że będzie czytał co najmniej jednš ksišżkę na dwa tygodnie. „Co ciekawe, my w Polsce ogłosiliœmy naszš akcję tydzień wczeœniej przed twórcš Facebooka. Nie wiedzieliœmy jeszcze, że ogłosi rok rokiem ksišżek. To był doœć nietypowy i szczęœliwy zbieg okolicznoœci” – mówi Gnat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL