Mieszkanie frankowicza to kłopotliwy spadek

aktualizacja: 22.01.2016, 11:58
Foto: 123RF

Mieszkanie kupione za kredyt we frankach to kłopotliwy spadek. Często bowiem jego wartość jest obecnie mniejsza niż kredytu.

Sąd Najwyższy w czwartek odmówił podjęcia uchwały w sprawie dotyczącej dziedziczenia mieszkania obciążonego kredytem we frankach. Podpowiedział jednak, że jeśli wartość nieruchomości jest niższa od kredytu, to spadkobierca odpowiada tylko do tej wartości.

Po stronie banku

Dwa lata temu Katarzyna S. przyjęła po córce spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W jego skład wchodziło m.in. mieszkanie kupione za kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Aktywa spadku wyniosły 558 tys. zł, a dług z kredytu 640 tys. zł. Bank domagał się, by Katarzyna S. spłacała dalej dług córki, a ona chciała go obniżyć do wartości mieszkania wynikającej z inwentarza. Wywiązał się spór.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Tylko teraz zamów subskrypcję TANIEJ O VAT i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE