WOT dostanie historyczne symbole

aktualizacja: 15.09.2017, 07:08
Symbole, które nawiązują do tradycji Armii Krajowej, zostały zaprezent...
Symbole, które nawiązują do tradycji Armii Krajowej, zostały zaprezentowane pod koniec czerwca
Foto: CO MON, Anna Jakubczyk

MON nada Wojskom Obrony Terytorialnej historyczne symbole. Zdaniem opozycji to nadużycie i dowód na faworyzowanie tej formacji.

Orzeł w koronie ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzący na tarczy, na której widnieje znak Polski Walczącej, zwany popularnie kotwicą powstańczą – tak będzie wyglądał oficjalny symbol Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei flagą tych wojsk będzie wspomniany orzeł umieszczony na prostokątnym płacie czerwonej tkaniny, zakończonym dwoma językami. Prezentacja symboli nastąpiła pod koniec czerwca, a teraz MON stawia kropkę nad i. Resort rozpoczął prace nad stosowną nowelizacją ustawy o znakach Sił Zbrojnych.

Wiekowa tradycja

Po co Obronie Terytorialnej orzeł i flaga? Bo ma pełnić rolę piątego rodzaju Sił Zbrojnych, a takie symbole mają już pozostałe formacje. Używanie ich na żołnierskich nakryciach głowy i sztandarach to wielowiekowa tradycja. Pierwsze orły na czapkach wojskowych wprowadził król August II Mocny, umieszczając je na kaszkietach grenadierskich gwardii pieszej koronnej. W 1791 roku przepisy mundurowe wprowadziły orła blaszanego z monogramem królewskim dla wszystkich żołnierzy.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE