Śmierć superkomandosa

W lesie pod Warszawą znaleziono zwłoki Sławomira Berdychowskiego, twórcy elitarnej jednostki Agat, byłego żołnierza GROM.

Aktualizacja: 15.02.2016 21:11 Publikacja: 15.02.2016 18:04

Płk Sławomir Berdychowski

Płk Sławomir Berdychowski

Foto: MON

Płk Berdychowski miał 48 lat i był nietuzinkową postacią. Informacja o jego nagłej śmierci wstrząsnęła środowiskiem komandosów, zelektryzowała ekspertów w dziedzinie wojska i bezpieczeństwa.

Informację o tym, że oficer nie żyje, podała „Polska The Times". My poznaliśmy okoliczności jego śmierci.

Zwłoki znaleziono w ubiegłą środę w kompleksie leśnym w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Obok nich leżał prywatny pistolet zmarłego.

Po pierwszych oględzinach lekarz uznał, że śmierć spowodowała rana postrzałowa. Prawdopodobnie więc pułkownik popełnił samobójstwo, przynajmniej tak wstępnie zakładają śledczy.

Zanim znaleziono zwłoki, rodzina zawiadomiła policję o zaginięciu oficera.

Sprawę bada Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie – potwierdził nam jej szef płk Grzegorz Skrzypek. Na razie nie ustaliła, dlaczego Berdychowski targnął się na swoje życie. Tym, którzy go znali, trudno uwierzyć, że mógłby popełnić samobójstwo.

– Profesjonalista, człowiek opanowany, spokojny, pogodny, a jednocześnie wymagający. Typ fightera, człowieka walecznego – opisuje go oficer wojsk specjalnych.

Berdychowski był twórcą jednostki wojsk specjalnych Agat, dowodził nią od maja 2011 do września 2014 r. Jednostka powstała w Gliwicach na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Jest szkolona m.in. do działania na tyłach wroga, a nawiązuje do tradycji Oddziału Dywersji Bojowej Agat AK.

Przed śmiercią oficer ukończył kurs generalski, pracował w Inspektoracie Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do armii Berdychowski wstąpił w 1987 r., a po ukończeniu szkoły oficerskiej we Wrocławiu w 1991 r., po morderczej selekcji, został przyjęty do GROM. Ta specjalna jednostka, wówczas działająca jeszcze w niemal całkowitej tajemnicy, dopuszczała w swe szeregi wyłącznie ścisłą żołnierską elitę.

W tym czasie Berdychowski poznał twórcę jednostki gen. Sławomira Petelickiego (w 2012 r. Petelicki popełnił samobójstwo). W GROM służył 19 lat. Ukończył m.in. taktyczny kurs jednostek przeciwterrorystycznych prowadzony przez amerykańskich komandosów, był dowódcą zespołu bojowego.

– Kierował też zespołem, który zajmował się selekcją do GROM – opowiada jeden z wojskowych.

Berdychowski blisko współpracował z amerykańskimi komandosami i był przez nich ceniony. Ukończył kurs zielonych beretów, czyli sił specjalnych USA, szkolił się w dżungli w Belize.

Był wielokrotnie odznaczany. Brał udział w pierwszej operacji zagranicznej GROM na Haiti w 1994 r., potem był także na misji na Bałkanach i w Afganistanie (dowodził tam zgrupowaniem sił specjalnych).

Płk Berdychowski miał 48 lat i był nietuzinkową postacią. Informacja o jego nagłej śmierci wstrząsnęła środowiskiem komandosów, zelektryzowała ekspertów w dziedzinie wojska i bezpieczeństwa.

Informację o tym, że oficer nie żyje, podała „Polska The Times". My poznaliśmy okoliczności jego śmierci.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?
Służby
Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę
Służby
W Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wzrosną płace. Dodatkowe 89 mln w budżecie