Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Piotr Pytel zatrzymany przez ŻW. PiS: Jego działania ocierajš się o zdradę stanu

Piotr Pytel
PAP/Radek Pietruszka
Szef MON Antoni Macierewicz przez niszczenie polskiej armii, pozbawił się honoru, powinien trafić na œmietnik historii - powiedział w œrodę w Sejmie poseł PO Cezary Tomczyk. Według PiS, działania b. szefa SKW Piotra Pytla "ocierajš" się nawet o zdradę stanu.

Tomczyk złożył w œrodę w Sejmie wniosek formalny o odroczenie posiedzenia Izby w zwišzku z zatrzymaniem przez Żandarmerię Wojskowš byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował PAP, że zatrzymany b. szef SKW ma mieć zmieniony zarzut w œledztwie ws. współpracy SKW ze służbš obcego państwa.

Według posła PO, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała "człowieka, który powiedział prawdę o Macierewiczu, który powiedział, co Macierewicz myœli o Smoleńsku".

Szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS) pytany w œrodę przez dziennikarzy, dlaczego doszło do zatrzymania gen. Pytla, powiedział: "O tym powie tylko prokurator, o ile będzie chciała. Ja nie mam pojęcia". "W moim przekonaniu to sš jakieœ nowe dowody, które pozwoliły prokuraturze wystšpić z tym najbardziej drastycznym zabezpieczeniem" - dodał.

Zaznaczył równoczeœnie, że od poczštku sprawa generała była dla niego "trudna do pojęcia w ogóle". "Oficer, generał podpisuje niezgodnie z prawem, niezgodnie z obowišzujšcš ustawš, podpisuje współpracę z FSB. Przecież złamał przepisy, nawet bez zgody ówczesnego premiera Donalda Tuska (...) dla mnie to jest albo skończona głupota, albo sprawa ociera się już nawet o zdradę stanu" - mówił Jach.

"Jeżeli ABW w dorocznych raportach przekazuje, że Polska jest jednym z głównych kierunków aktywnoœci rosyjskich służb specjalnych, a szef SKW podpisuje - z państwem niezbyt przyjaznym nam, powiedzmy naszym przeciwnikiem - podpisuje umowę i jeszcze łamie obowišzujšce prawo, (...) to naprawdę trudno to wytłumaczyć" - zaznaczył Jach.

Tomczyk powiedział, że działania wobec gen. Pytla, majš miejsce bezpoœrednio po tym, jak generał Pytel "publicznie zabrał głos w sprawie, która obcišża ministra Macierewicza, w sprawie degradacji bohaterki wojennej major Magdaleny, która za to, że tropiła rosyjskich szpiegów, została wyrzucona ze służby".

TVN wyemitował materiał o major Magdalenie E., która odeszła ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W materiale zawarta była teza, że jej odejœcie było zemstš ministra za to, że zajmowała się m.in. tłumaczkš, która przełożyła na język rosyjski raport z likwidacji WSI z 2007 roku.

"To właœnie pani major badała, czy tłumaczka z otoczenia Antoniego Macierewicza współpracowała z rosyjskim wywiadem. Po wygranych przez PiS wyborów została ukarana i musiała odejœć. Ta bohaterka kilka lat temu z broniš w ręku tropiła talibów w Afganistanie, pomagała uwolnić polskich oficerów na Białorusi, tropiła szpiegów w Polsce, rosyjskich szpiegów w Polsce, a minister Macierewicz tropił jš. Taka jest prawda" - podkreœlił Tomczyk.

"Pan przez osobista zemstę, przez zastraszenie polskich oficerów i bohaterów, przez niszczenie polskiej armii pozbawił się honoru. (...) Panie ministrze na œmietnik historii, tam pan musi trafić" - zwrócił się Tomczyk do obecnego na sali obrad Macierewicza.

Szef MON Antoni Macierewicz mówił w poniedziałek w TVP, że Magdalena E. została odsunięta z SKW nie w wyniku zemsty, ale dlatego, że podejmowała bez wiedzy służby działania poza granicami kraju. Zdaniem ministra obrony, materiał TVN "nic nowego nie wniósł wobec tego, co ludzie z WSI usiłowali rozpropagować na przełomie 2013 i 2014 roku". "Ta pani (tłumaczka - PAP) miała poœwiadczenie bezpieczeństwa, tłumaczyła wyłšcznie materiał jawny i nie miała dostępu do żadnych tajnych informacji, w zwišzku z tym cała historia jest bezprzedmiotowa" - zapewniał Macierewicz.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL