Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Siemoniak: Macierewiczowi pali się grunt pod nogami

PAP/ Leszek Szymański
- Antoniemu Macierewiczowi pali się grunt pod nogami i nie wie, co robić - ocenił w œrodę były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, odnoszšc się do zatrzymania byłego szefa SKW. W jego opinii "Antoni Macierewicz takim zachowaniem chce powiedzieć: to oni sš szpiegami rosyjskimi, a nie ja".

W paŸdzierniku 2016 r. wydział spraw wojskowych prokuratury postawił zarzuty przekroczenia uprawnień b. szefowi SKW gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P. - oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Grozi im do 3 lat więzienia. Jak podała prokuratura, chodzi o przekroczenie uprawnień w zwišzku z funkcjonowaniem SKW, m.in. o podjęcie współpracy ze służbš obcego państwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów.

W œrodę rano na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała b. szefa SKW gen. bryg. rez. Piotra Pytla; został on dowieziony z Krakowa do prokuratury w Warszawie. Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że wobec Pytla prowadzone jest œledztwo i stawiane sš mu zarzuty w zwišzku z nielegalnym współdziałaniem z rosyjskš Federalnš Służbš Bezpieczeństwa.

Tomasz Siemoniak komentujšc w œrodę tę sprawę w "Faktach po Faktach" TVN, ocenił, że Antoni Macierewicz swoim zachowaniem pokazuje, że "jest potencjalnš ofiarš rekonstrukcji rzšdu". - Chce się pokazać jako ten skuteczny (minister) i od wielu tygodni opowiada niestworzone rzeczy; zakupuje sprzęt za dziesištki miliardów i myœlę, że ta akcja jest z tym zwišzana - uważa Siemoniak.

Dopytywany, komu szef MON chce się przypodobać swoim zachowaniem, Siemoniak powiedział: "Myœlę, że on myœli, że prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu".

- Wszystkie przyspieszone ruchy prokuratury rozpoczęły się po emisji reportażu w sobotnim "Superwizjerze" (TVN) o major Magdzie; wtedy w czwartek doręczono wezwania do generałów Pytla, Noska i pułkownika Duszy, prokuratura postanowiła działać bardzo szybko, by odwracać uwagę od tego, że Antoni Macierewicz stoi w centrum bardzo poważnych podejrzeń - uważa Siemoniak.

W jego opinii zachowanie ministra Macierewicza opiera się na metodzie "łapaj złodzieja". - To oni sš szpiegami rosyjskimi - chce powiedzieć Antoni Macierewicz - a nie ja - powiedział Siemoniak.

Jak podkreœlił, sprawa postępowania prokuratury wobec b. szefów SKW "w samym PiS-ie budzi mieszane uczucia". - Przecież gen. Nosek, członek słynnej trójki, którš œciga Antoni Macierewicz, parę tygodni temu odebrał poœwiadczenie bezpieczeństwa, które mu ABW przywróciła - wskazał polityk PO. - To czy on jest groŸnym rosyjskim szpiegiem, czy zasługuje na poœwiadczenie bezpieczeństwa? To się kupy nie trzyma - dopytywał Siemoniak.

- Macierewiczowi pali się grunt pod nogami i boję się, co on się zacznie jutro, pojutrze robić - podkreœlił b. szef MON. - Niech prezes PiS w końcu zdecyduje się zdecyduje na rekonstrukcję rzšdu, bo Polska może nie wytrzymać ministra obrony narodowej, który tak się zachowuje - zaapelował b. szef MON do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak dodał, dalsze "dziwne zachowanie Antoniego Macierewicza pozostawi Polskę na marginesie" œwiatowej polityki.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL