Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Szef MON we Francji negocjuje zakup okrętów

PAP/Robert Suchy
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w œrodę z wizytš we Francji. Tematem rozmowy z min. Parly były - jak informował wczeœniej wiceszef MON Michał Dworczyk - plany zakupów francuskiego uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych, zwłaszcza okrętów podwodnych.

"Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku” – powiedział minister Macierewicz w rozmowie z PAP odnoszšc się do umowy dotyczšcej okrętów podwodnych. "Na pewno siłš oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujšcych z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu” - dodał minister. 

Szef MON zauważył, że sš szczegóły, które muszš być dopracowane. Nigdy nie przeprowadzono np. testu integrujšcego rakiety z okrętem. Wykonano tylko testy na platformie, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujšcych na okręcie podwodnym. 

"Prace sš jednak bardzo zaawansowane, co stwarza szansę na zakup, który byłby dla Polski bardzo korzystny” – dodał Macierewicz. 

Jak powiedział szef MON rozmowa dotyczyła także stosunków gospodarczych, zwłaszcza w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. MON rozważa też współpracę ze Szwecjš i z Niemcami. 

Strona francuska interesuje się polskimi programami modernizacji technicznej armii, w tym – obrony powietrznej i wyposażenia Marynarki Wojennej w nowe okręty podwodne. "Jest gotowa rozmawiać o łodziach podwodnych zintegrowanych z pociskami manewrujšcymi, co dokładnie odpowiada polskim zapotrzebowaniom " – podkreœlił minister. 

Przed spotkaniem z minister Parly, Antoni Macierewicz obejrzał oœrodek MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego, specjalizujšcego się w produkcji broni rakietowej. Jest on w stanie dostarczyć kompletny system uzbrojenia dla okrętów podwodnych. 

"Bardzo duże wrażenie zrobiła dzisiaj na mnie prezentacja przedstawiona w MBDA a także otwartoœć pani minister na współdziałanie Polski i Francji. Florence Parly jest zaangażowana, w to, żeby te relacje były jak najlepsze” – powiedział Macierewicz w rozmowie z PAP. 

Według ministra rozmowy były korzystne zarówno dla Polski, jak i dla Francji. Dodał, że "Polska jest gotowa przejœć nad różnymi kwestiami do porzšdku dziennego, choć nie jest to łatwe”. 

Szef MON powiedział, że jego rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa europejskiego, wspólnych relacji polsko – francuskich w ramach NATO, kwestii dowództwa międzynarodowego w Elblšgu, w tym ewentualnoœci uczestnictwa Francji w tym dowództwie oraz dalszej dyskusji na temat stałej strukturalnej obrony Europy. 

Minister Macierewicz podkreœlił koniecznoœć ukształtowania wspólnej obrony europejskiej tak, aby była ona również otwarta na obronę i współpracę z takimi państwami jak Gruzja, Mołdawia i przede wszystkim Ukraina. 

"My bardziej odczuwamy zagrożenie ze wschodu, Francja bardziej odczuwa zagrożenie terrorystyczne” - podkreœlił Macierewicz. 

Szef MON został przyjęty przez Florence Parly w dawnym gabinecie prezydenta de Gaulle’a, co miało dla niego – jak powiedział - wartoœć symbolicznš. "Umówiliœmy się z paniš minister na kolejne spotkanie, by kontynuować nasze rozmowy” – powiedział Macierewicz.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL