Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Barierki przed Sejmem. Zostanš do końca posiedzenia

Straż marszałkowska w czwartek usunęła pikietujšcych z terenu Sejmu
PAP/ Radek Pietruszka
Przed Sejmem ustawione zostały w pištek barierki zabezpieczajšce. Pozostanš tam do końca posiedzenia Sejmu.

"W czwartek wieczorem grupa około 20 - 30 osób wtargnęła na teren kompleksu Sejmowego. To kolejne w ostatnim czasie poważne naruszenie przepisów porzšdkowych, co skutkowało interwencjš Straży Marszałkowskiej i Policji" - poinformował w pištek PAP Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Dodał, że "z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa, z racji ponownych niebezpiecznych zachowań częœci protestujšcych, Kancelaria Sejmu zdecydowała się zwrócić z wnioskiem do Komendy Stołecznej Policji o ustawienie dodatkowego opłotkowania od strony ul. Wiejskiej. Barierki zostały ustawione w pištek rano i pozostanš tam najpewniej do zakończenia 46. posiedzenia Sejmu".

W czwartek wieczorem obradowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworzšdnoœci i Petycji, która zajmowała się dwoma nowelizacjami: o Krajowej Radzie Sšdownictwa i ustroju sšdów powszechnych. Na posiedzeniu obecni byli też przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji oraz Obywateli RP, zaproszeni przez senatorów Platformy. Wieczorem przedstawiciele KOD-u relacjonowali w mediach społecznoœciowych, że niektórzy z nich zostali w czwartek niewpuszczeni lub nawet wyniesieni z terenu Sejmu przez Straż Marszałkowskš.

W wydanym w pištek oœwiadczeniu ruch Obywatele RP napisał, że jego przedstawiciele w czwartek "wykonali akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, wchodzšc na teren parkingu sejmowego".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Obywatele RP i przedstawiciele KOD-u zapowiedzieli, że sięgajš "po metody nieposłuszeństwa obywatelskiego", bo nie godzš się na procedowanie w takim tempie ważnych ustaw, które "zmieniajš ustrój państwa". "Będziemy na ulicach i będziemy protestować" - zapowiadali.

W pištek przy ul. Wiejskiej zebrała się grupa osób zwišzanych z ruchem Obywatele RP; ulica jest oddzielona od Sejmu barierkami, wzdłuż nich stojš co kilka metrów policjanci.

Kolejne pikiety przed Sejmem za powiadane sš m.in. na niedzielę.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL