Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Jarosław Zieliński: Łamanie prawa wśród policjantów będzie surowo karane

PAP/Artur Reszko
Wszelkie przejawy sprzeniewierzenia się etosowi służby i łamanie prawa wœród policjantów będzie surowo karane. Policjant musi być wzorem – powiedział w niedzielę podczas œwięta policji w Suwałkach (Podlaskie) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Zieliński uczestniczył w Suwałkach w obchodach 98. rocznicy powstania polskiej policji. Podczas uroczystoœci wręczył policjantom awanse i nagrody.

W swoim przemówieniu zapewnił, że w Polsce jest bezpiecznie, policja pracuje sprawnie i dobrze, ale zdarzajš się przypadki łamania prawa wœród funkcjonariuszy. Zaprzeczył jednak, jakoby policję dosięgnęła jakaœ czarna seria. „Nie ma żadnej czarnej serii w policji, sš tylko przypadki” - podkreœlił.

„Przy wielkim wysiłku tej stutysięcznej formacji, jeden przypadek lub kilka przypadków sprzeniewierzenia się rocie œlubowania, kładzie się cieniem na całej formacji. Proszę was, żeby pilnować etosu służby i roty œlubowania. Wszelkie przejawy sprzeniewierzenia się temu będš surowo karane” - powiedział do policjantów Zieliński.

Zaznaczył, że służba w policji zobowišzuje do tego, by być wzorem przestrzegania prawa i wzorem postawy. „Nosicie orła na czapce, to jest wielki wymóg i zobowišzanie. Œlubowaliœcie służyć wiernie narodowi, œlubowaliœcie przestrzegać prawa i dyscypliny służby. Czyńcie to z samokontrolš, w taki sposób, żeby nikt, nigdy nie mógł wam niczego zarzucić” - apelował Zieliński.

Wiceminister SWiA poinformował, że w latach 2017-2020 zostanie wdrożony program modernizacji służb mundurowych. Resort planuje podwyżki płac, zakupy nowoczesnego sprzętu, œrodków łšcznoœci i œrodków transportu. Zdaniem Zielińskiego, sprawna policja, to bezpieczni obywatele. „Inwestujšc w służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, wiemy, że inwestujemy w bezpieczeństwo obywateli” - zaznaczył Zieliński.

Obecny rzšd postanowił także przywrócić zlikwidowane przez poprzedni rzšd posterunki policji w małych miejscowoœciach. Według wiceministra koalicja PO-PSL zlikwidowała 418 z 817 małych posterunków. Dotšd udało się odtworzyć 51 z nich.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL