Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej znieważeni w internecie

Fotorzepa, Piotr Guzik
Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz wszczęła dochodzenie w sprawie znieważania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zawiadomienie w tej sprawie złożył dowódca tych wojsk gen. Wiesław Kukuła. - Będę do upadłego bronił honoru moich żołnierzy – powiedział generał.

Dowódca "terytorialsów" podał, że przekazał zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa 31 maja, a 9 czerwca œledczy wszczęli dochodzenie. Fakt ten potwierdził PAP w pištek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. Dochodzenie prowadzone jest w sprawie znieważania żołnierzy, tj. o czyn z art. 216 Kodeksu karnego, który zagrożony jest karš grzywny, ograniczenia wolnoœci lub pozbawienia wolnoœci do roku. Znieważenie miało mieć miejsce na jednym z portali internetowych.

- Jestem żołnierzem i dowódcš. Będę do upadłego bronił honoru podległych mi żołnierzy. To mój obowišzek ale i powinnoœć wobec tych, z którymi służę. Mundur polskiego żołnierza nie może być szkalowany. Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest żołnierzem wojska polskiego – powiedział gen. Kukuła. Dowódca nie chciał podać szczegółów sprawy, przekazał jedynie, że chodzi o wpisy w internecie, gdzie wœród okreœleń pod adresem "terytorialsów" pojawiło się m.in. słowo "bandyci".

Generał odniósł się także krytycznie do kršżšcych w internecie komentarzy, dotyczšcych - opublikowanej na łamach "Naszego Dziennika" - wypowiedzi jednego z oficerów wojsk obrony terytorialnej płk. Sławomira Kocanowskiego na temat prowadzenia rozpoznania. Wœród przytoczonych wypowiedzi było m.in. stwierdzenie, że w przyszłoœci żołnierze OT "będš prowadzili rozpoznanie także w swoim otoczeniu, tam, gdzie, gdzie mieszkajš, pracujš; będš widzieć, kto przybywa, co robi".

- Zdecydowanie potępiam i przeciwstawiam się próbom przypisania żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej i temu rodzajowi Sił Zbrojnych haniebnych cech i zadań PRL-owskich formacji aparatu represji. Podobnie jak moi żołnierze, odbieram tego typu opinie i sformułowania jako próbę poderwania zaufania społeczeństwa do żołnierzy wojska polskiego, a w efekcie osłabienie potencjału obronnego państwa – powiedział generał.

- W mojej ocenie, potrzeba potężnych pokładów złej woli i negatywnych intencji, by w kilku wyrwanych z kontekstu zdaniach, dopatrzyć się możliwoœci œledzenia i inwigilacji obywateli. Pragnę temu zdecydowanie zaprzeczyć, takie zdolnoœci nigdy nie były i nie będš programowane w Wojskach Obrony Terytorialnej – podkreœlił.

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy, pišty rodzaj sił zbrojnych. Według założeń MON obrona terytorialna ma w 2018 r. liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 roku - 53 tys. Misjš formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona, a także wspieranie lokalnych społecznoœci m.in. poprzez reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków. Mottem wojsk obrony terytorialnej sš słowa "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL