Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Trzej policjanci w areszcie po bezprawnym użyciu paralizatora

Fotorzepa, Piotr Guzik
Trzej funkcjonariusze policji aresztowani zostali w Lublinie. Prokuratura zarzuciła jednemu z nich bezprawne użycie paralizatora i znęcanie się nad pozbawionymi wolnoœci osobami, w tym obywatelem Francji, a dwóm pozostałym – że nie powstrzymali kolegi.

a czyny zarzucane podejrzanym policjantom grozi kara do 10 lat więzienia – powiedziała w sobotę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Do incydentu z udziałem obywatela Francji doszło 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. O interwencję poprosił policjantów taksówkarz, gdy Francuz nie chciał zapłacić za kurs, mówišc, że nie ma pieniędzy. Policyjny patrol zabrał go do radiowozu i odwiózł do izby wytrzeŸwień. Następnego dnia Francuz zgłosił policji, że został brutalnie potraktowany przez funkcjonariuszy.

Rozpoczęto czynnoœci wyjaœniajšce. Œledztwo wszczęte poczštkowo przez Prokuraturę Rejonowš Lublin-Północ przejęła Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Zgromadzone dowody pozwoliły na postawienie 41-letniemu Marcinowi G., funkcjonariuszowi III komisariatu policji w Lublinie, zarzutów dotyczšcych znęcania się ze szczególnym okrucieństwem fizycznie i psychicznie nad obywatelem Francji. „Policjant raził pozbawionego wolnoœci Francuza paralizatorem, który nie stanowił wyposażenia patrolu, a także wyzywał go” – wyjaœniła Kępka.

„Marcin G. raził też paralizatorem innš osobę przebywajšcš w izbie wytrzeŸwień” – dodała Kępka.

Dwóm innym policjantom z tego samego komisariatu 38-letniemu Łukaszowi U. i 35-letniemu Piotrowi D. prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowišzków służbowych przez to, że nie powstrzymali swego kolegi przed używaniem paralizatora i znęcaniem się.

Wszystkich trzech sšd aresztował na trzy miesišce.

Wszczęte zostały postępowania zmierzajšce do wydalenia ze służby podejrzanych policjantów - poinformowała rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie Renata Laszczka-Rusek.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL