Nielegalna broń u gangsterów i amatorów

Ponad pół tysiąca jednostek broni, czyli o 240 więcej niż rok wcześniej, a także 44 tys. sztuk amunicji skonfiskowało w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji.

Aktualizacja: 18.01.2017 06:06 Publikacja: 18.01.2017 05:59

Foto: CBŚP

Mieli ją w posiadaniu członkowie zorganizowanych grup przestępczych, a także amatorzy, którzy kupili broń w przekonaniu, że na jej posiadanie nie jest potrzebne pozwolenie.

- Były to pistolety maszynowe typu Skorpion, Rak, Kałasznikow, CZ, a także broń krótka, w tym Walther, TT, CZ 70, Colt, Zoraki oraz Norinco. W większości przypadków była to broń sprowadzana z zagranicy – mówi „Rzeczpospolitej” Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

Podczas zabezpieczeń, policjanci CBŚP zatrzymali handlarzy nielegalnym uzbrojeniem, rusznikarzy, którzy dokonywali przeróbek, a także osoby nie mające wymaganych pozwoleń.

Duża liczba przechwyconej broni to efekt nasilonych policyjnych akcji. Funkcjonariusze CBŚP w zeszłym roku sukcesywnie w całym kraju zabezpieczali broń różnego typu i kalibru, która mogła służyć do popełniania najcięższych przestępstw. Operacje nasilono zwłaszcza przed odbywającymi się latem 2016 r. Światowymi Dniami Młodzieży.

W maju i czerwcu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach przeszukali domy i mieszkania 84 osób zamieszkałych na terenie całego kraju. Efekt był imponujący: znaleźli 100 sztuk broni palnej, w tym pistolety maszynowe Skorpion, karabiny AK 47 i CZ, oraz broń krótką - pistolety TT, Walther, CZ 70, Colt, Zoraki i Norinco. Zabezpieczyli również ponad 17 tysięcy sztuk amunicji różnego typu i kalibru, a także elementy składowe broni takie jak zamki, szkielety, iglice oraz narzędzia rusznikarskie.

- W śledztwie ustalono, że osoby u których znaleziono broń palną, kupowały ją w większości poza granicami kraju, nie posiadając pozwolenia – wyjaśnia Agnieszka Hamelusz.

Z kolei w innej akcji przeprowadzonej w maju 2016 r. policjanci szczecińskiego zarządu CBŚP zainteresowali się mieszkańcem Śląska, który oferował broń do sprzedaży.

Funkcjonariusze zdobyli informacje z których wynikało, że handlarz za pośrednictwem portalu internetowego, sprzedał broń kilkunastu osobom z całego kraju. W działania zostało zaangażowanych kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy przeszukali wiele miejsc i znaleźli 26 jednostek broni palnej i 1,5 tys. sztuk amunicji, w tym blisko 300 tzw. ostrej.

- Większość osób, które kupiły broń od handlarza było zaskoczonych, kiedy policjanci uświadomili im, że posiadają ją nielegalnie. Sprzedający zapewniał ich bowiem, że na tego rodzaju broń nie jest wymagane zezwolenie, podczas kiedy jest ono konieczne – mówi Agnieszka Hamelusz.

Jedną z większych operacji przeprowadzonych przez CBŚP była również likwidacja w październiku 2016 r. miejsca na Dolnym Śląsku, w którym wytwarzano i przerabiano broń. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam 36 jednostek broni palnej, długiej i krótkiej, w tym dziewięć maszynowej typu.

- Podczas przeszukania u rusznikarzy policjanci odkryli również kilkadziesiąt wytwarzanych samodziałowo tłumików huku. Część z przerobionej broni była wyposażona właśnie w takie tłumiki – mówi Hamelusz.

W jednym z przeszukanych miejsc funkcjonariusze ujawnili nielegalnie importowaną do Polski, niesprawną technicznie broń, która była przygotowywana do przerobienia na palną.

Pozostałe jednostki broni i nielegalną amunicję CBŚP przechwyciło podczas zatrzymań osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych działających np. metodą „na policjanta”, a także trudniących się obrotem narkotykami, czy przestępczością akcyzową.

- Za nielegalne posiadanie broni grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. Za jej wytwarzanie i handel - do lat 10 – przypomina Agnieszka Hamelusz.

O ile w ubiegłym roku policjanci skonfiskowali 552 jednostki nielegalnej broni, to w 2015 roku - 312, i prawie 19 tys. sztuk amunicji. Z kolei w 2014 roku – skonfiskowanej broni było mniej – tylko 232 sztuki.

Służby
Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?