Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Andrzej Sośnierz: Rozmowy nie wystarczš rezydentom

PAP, Jacek Turczyk
Protest lekarzy zaszedł już za daleko, aby rozmowy prowadzić w sposób pozorowany; obietnica rozmów to za mało – uważa Andrzej Soœnierz, lekarz i poseł Polski Razem będšcej częœciš Zjednoczonej Prawicy.

Ponad 26 lekarzy rezydentów kolejny dzień prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W czwartek wieczorem w kancelarii premiera odbyło się spotkanie z rezydentami, którzy na ten czas zawiesili głodówkę; nie doszło jednak do porozumienia. Spotkanie trwało około 1,5 godziny, zakończyło się przed północš. Uczestniczyli w nim minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, szefowa KPRM Beata Kempa i szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Rozmowy w różnym tempie toczyły się już od przeszło roku, sšdzę więc, że zaproponowanie teraz tylko powołania kolejnego zespołu do kolejnych rozmów nie mogło trafić do przekonania protestujšcych - powiedział Soœnierz.

- Kiedy sprawy zaszły już tak daleko, że rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy to oznacza, że sš bardzo zdeterminowani. Tutaj ruchy pozorne lub próba wymanewrowania będš nieskuteczne. Nie mówię, że postulaty należy zrealizować w całoœci w postulowanej formie i że natychmiast. Ale strajki rzšdzš się swoimi prawami, więc zaproponowane rozwišzania muszš być bardziej konkretne. Obietnica kolejnych rozmów to za mało – ocenił poseł.

Odnoszšc się do tego, czy oczekiwania protestujšcych sš realne, rozmówca PAP stwierdził, że nie da się ich zrealizować natychmiast. - Ale wydaje mi się, że i oni zdajš sobie z tego sprawę. Na pewno trzeba rozmawiać, bo inaczej niemożliwe jest uzyskanie kompromisowego wspólnego stanowiska. Na tym w końcu polegajš negocjacje, aby uzyskać kompromisowy konsensus. Co bardzo istotne, rozmowy muszš być podjęte na poważnie – powiedział Soœnierz. - Sytuacja zaszła już za daleko, aby rozmowy prowadzić w sposób pozorowany; rozwišzanie musi być prawdziwe - dodał.

- Częœć żšdań rezydentów jest zbieżna z postulatami programu wyborczego PiS, więc porozumienie nie powinno być trudne do osišgnięcia. Program PiS zakładał osišgnięcie nakładów na zdrowie na poziomie 6 proc. PKB, rezydenci postulujš 6,8 proc.. Liczby te nie sš od siebie oddalone tak, aby nie można się było porozumieć – mówił Soœnierz. - Mam nadzieję, że zarówno rzšd jak i rezydenci sš skłonni ustšpić ze swoich wyjœciowych, twardych stanowisk – podsumował poseł.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL