Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Czy rezydenci wezmš udział w pracach rzšdowego zespołu?

PAP, Paweł Supernak
Protestujšcy rezydenci do pištku majš się zastanowić czy wezmš udział w pracach rzšdowego zespołu ds. ich postulatów - poinformował po spotkaniu z protestujšcymi minister w KPRM Henryk Kowalczyk. Według niego, nie ma już powodów do protestu.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Oprócz Kowalczyka, wzišł w nim udział, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Państwo majš się zastanowić do jutra czy w tej sytuacji wejœć do zespołu który powołał minister zdrowia i zawiesić czy zakończyć tę formę akcji protestacyjnej. Na tym etapie ta decyzje nie została podjęta chcš się naradzić - powiedział po spotkaniu z rezydentami Kowalczyk.

Pytany czy rezydenci majš czas do konkretnej godziny odpowiedział: "czasu nie majš, jak przerwš protest to każdy czas jest dobry". Dodał, że najlepiej gdyby decyzja zapadła jak najszybciej, bo - w jego ocenie - większoœć postulatów rzšd już spełnił.

Kowalczyk i Radziwiłł przypomnieli, że w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rzšdowi projekt nowelizacji ustawy o œwiadczeniach opieki zdrowotnej, który zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB.

Jak powiedział po spotkaniu z rezydentami minister Radziwiłł, w tej sytuacji protest lekarzy traci rację bytu. - Nie widzimy już powodów do protestów - dodał Kowalczyk. Wyraził nadzieję, że "przyjdzie refleksja" i protest zostanie zakończony, a przynajmniej zawieszony.

- Premier Beata Szydło zadeklarowała, że będziemy analizować możliwoœci ewentualnego skrócenia czasu dochodzenia do 6 proc. PKB na zdrowie - przypomniał minister zdrowia. Radziwiłł ocenił, że decyzja o "oczekiwanym od lat o wzroœcie nakładów na zdrowie, jest wspólnym sukcesem". - Œwiadczy o tym, że rzšd poważnie traktuje służbę zdrowia - podkreœlił.

Zgodnie z projektem w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok póŸniej 4,84 proc. Nakłady na ten cel będš wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, będzie osišgnięty w 2025 r.

- Wszyscy ci, którzy w taki czy inny sposób naciskali, oczekiwali, żšdali, nie tylko dzisiaj, ale w ogóle, od wielu lat, w tym także lekarze rezydenci, majš w tym swój udział. Trzeba usišœć razem do pracy nad przyszłoœciš i różnymi zmianami, które będš możliwe - wskazał minister zdrowia. Pytany, czy po czwartkowym spotkaniu jest bliżej do porozumienia rzšdu z protestujšcymi lekarzami, odarł, że "jest bliżej lepszych rozwišzań w służbie zdrowia, która jest budowana dla pacjentów".

Minister dodał, że większe nakłady i perspektywa lepszego finansowania to także "droga ku lepszemu dla placówek opieki zdrowotnej, które borykajš się z problemami finansowymi, często sš zadłużone". - To także dobra wiadomoœć dla pracujšcych w służbie zdrowia. Lepsze warunki płacy i pracy sš możliwe wtedy, kiedy cały system będzie funkcjonował lepiej – powiedział minister.

- Pani premier jednoznacznie zadeklarowała, że będziemy jeszcze w tej chwili pracować, analizować możliwoœci ewentualnego skrócenia czasu dochodzenia do tych 6 proc. PKB, co oznacza, że jeœli to będzie możliwe, taka decyzja może jeszcze zapaœć – powiedział Radziwiłł.

Tymczasem wiceprzewodniczšcy Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz oœwiadczył, po spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem, że lekarze nie wezmš w pištek udziału w pracach zespołu ds. systemowych rozwišzań w służbie zdrowia.

- Kluczowym jest dla nas czas dojœcia, do 6,8 proc. PKB, który w tym momencie jest punktem sporny i propozycja dojœcia w 2025 r. do poziomu 6 proc. PKB jest dla przez nas nie akceptowalna - powiedział po spotkaniu Hałabuz. Pytany o deklarację ministra Kowalczyka, że protestujšcy do pištku majš się zastanowić czy wezmš udział w pracach rzšdowego zespołu ds. ich postulatów zapowiedział, że rezydenci nie wezmš w pištek udziału w pracach zespołu. Zapowiedział, że tego dnia, o godzinie 12. odbędzie się konferencja Porozumienia Zawodów Medycznych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL