Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służba zdrowia

Będš szybkie odszkodowania za powikłania po szczepionkach

fotolia.com
Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowišzkowych szczepieniach. Ale nie za wszystkie - pisze w czwartkowym wydaniu "Nasz Dziennik".

Opracowaniem wstępnych założeń dotyczšcych specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny. To podmiot, który pracuje nad nowelizacjš ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaŸnych u ludzi.

Ustawa zobowišzuje rodziców do poddania dzieci obowišzkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowišzku zwolnić mogš jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybkš pomoc finansowš - informuje w rozmowie z gazetš Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Rodzina, której dziecko dotknšł syndrom NOP - niepożšdanych odczynów poszczepiennych - będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka sš właœnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia.

GIS zapewnia, że cały pomysł opiera się na szybkiej drodze pomocy dla rodziny. Każda poszkodowana rodzina będzie mogła również ubiegać się o odszkodowanie przed sšdami powszechnymi, tak jak odbywało się to do tej pory. Rodzin dotkniętych syndromem NOP nie jest w Polsce wiele. Corocznie GIS odnotowuje około trzydzieœci przypadków dzieci, które majš niepożšdane objawy po szczepieniach - informuje w dalszej częœci gazeta.

Sam projekt GIS-u jest na razie w fazie wstępnej, a jego konkretne elementy mogš ulec zmianom. Pomysł do akceptacji Ministerstwa Zdrowia trafi dopiero po konsultacjach społecznych - precyzuje w dalszej częœci "Nasz Dziennik".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL