Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

#RZECZoPRAWIE - Antoni Bojańczyk: Ustawy o SN i KRS to nie koniec demokracji w Polsce

Antoni Bojańczyk
rp.pl
Nie można postawić znaku równoœci między zmianami w Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa a końcem demokracji, to jest nieporozumienie – mówił w czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE prof. Antoni Bojańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Goœć Tomasza Pietrygi nie miał wštpliwoœci, iż najważniejszym wydarzeniem prawnym kończšcego się roku były ustawy o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa. - To przyćmiło wszystko co wydarzyło się w sferze prawa - podkreœlił prof. Antoni Bojańczyk.

Zdaniem eksperta nie można stawiać znaku równoœci między przyjęciem tych dwóch ustaw, a końcem demokracji w Polsce. – Znaczna częœć œrodowisk stara się eskalować tę dyskusję, i ona przemienia się w histerię – mówił prof. Bojańczyk, dodajšc, iż takie zachowanie ma tło polityczne. Jego zdaniem obrazuje to sprawa zmian w KRS. - Od strony czysto jurydycznej, pytanie jest o to kto może wybierać tzw. kurię sędziowskš. Dotychczas robiły to œrodowiska sędziowskie, a według zmienionej ustawy, będzie robił to parlament. Jak spojrzymy na konstytucję, a dokładniej na art. 187 ust. 1 pkt. 2, to mówi się tam, że 15 członków KRS to sš sędziowie, natomiast nie mówi się kto tych sędziów wybiera, tzn. ustawa może przewidywać różne rozwišzania w tym zakresie – tłumaczył prof. Bojańczyk.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL