Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

PiS zamierza walczyć o większość w KRS

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sędziów wybieranych przez partię rzšdzšcš ma być dziewięciu.

Pod koniec wrzeœnia prezydent przedstawił własne projekty zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sšdownictwa i Sšdzie Najwyższym. Tydzień póŸniej PiS zapowiedziało, że złoży do niego poprawki. Te trafiły do prezydenta w miniony poniedziałek. Poza kilkoma osobami z partii nikt nie poznał ich treœci. O jednej z poprawek mówił ostatnio w Sejmie Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. Chodzi o wybór członków KRS i zniesienie zasady „jeden poseł – jeden głos", którš zaproponował prezydent.

Co proponuje PiS? Przyjęcie zasady 3/5 głosów. Jeœli jednak nie uda się wybrać sędziego do KRS, to w głosowaniu PiS ma mieć wpływ na wybór dziewięciu sędziów-członków, a opozycja szeœciu (w sumie sędziów-członków ma być 15).

Prezydencki projekt ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS – sędziowie – pełniš swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady – sędziów wybranych na nowych zasadach przez Sejm. Potem kadencje starych członków zostanš wygaszone. Sejm wybierałby nowych większoœciš 3/5 głosów na wspólnš czteroletniš kadencję. W razie konfliktu każdy poseł mógłby wybrać w imiennym głosowaniu tylko jednego kandydata spoœród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Prezydencki projekt jest wynikiem zawetowanej 24 lipca 2017 r. ustawy uchwalonej i przygotowanej przez PiS. Zawetowane przepisy przewidywały m.in. powstanie w KRS dwóch izb (zgromadzeń), wygaszenie po 30 dniach od wejœcia w życie kadencji jej obecnych członków-sędziów i szeœciu parlamentarzystów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL