Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Komisja Wenecka gotowa ocenić projekty prezydenta Andrzeja Dudy

Andrzej Duda
PAP/Radek Pietruszka
Komisja Wenecka jest gotowa dokonać oceny projektów ustaw w sprawie reformy sšdownictwa przedstawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformował rzecznik KW i Rady Europy Panos Kakawiatos w oœwiadczeniu przekazanym we wtorek PAP.

Z propozycjš przekazania prezydenckich projektów Komisji Weneckiej, organowi doradczemu Rady Europy, wystšpił w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W czasie posiedzenia Rady UE poinformował przedstawicieli państw członkowskich o stanie dialogu z polskimi władzami, prowadzonego w ramach procedury praworzšdnoœci.

Timmermans zasugerował, by polskie władze przedstawiły projekty dotyczšce Sšdu Najwyższego i Krajowej Rady Sšdownictwa Komisji Weneckiej, by ta - jak się wyraził - "mogła udzielić swojej rady". "Komisja Wenecka jest zawsze gotowa, by zapewnić konstruktywnš ocenę kwestii konstytucyjnych" - oœwiadczył Kakawiatos.

W poniedziałek prezydent Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o KRS i o SN. Ten drugi wprowadza m.in. możliwoœć wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sšdu, zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwoœciš wystšpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

W projekcie dotyczšcym KRS Duda poczštkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większoœciš 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spoœród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W zwišzku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalajšcy prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze.

W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych; w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO. Po rozmowach prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z niš, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większoœciš 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL