Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Łapiński: przedstawienie projektów ustaw o SN i KRS 25 września - wielce prawdopodobne

Fotolia.com
Termin przedstawienia projektów ustaw o SN i KRS przez prezydenta 25 wrzeœnia jest wielce prawdopodobny - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po œrodowym spotkaniu Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów. Łapiński dodał, że nie ma jeszcze decyzji, czy projekty trafiš do Sejmu od razu po przedstawieniu ich opinii publicznej; czy też póŸniej.

Rzecznik prezydenta pytany, czy Andrzej Duda planuje w najbliższym czasie kolejne konsultacje dot. projektów ustaw, odpowiedział, że w œrodę prezydent udaje się na szczyt Arraiolos na Maltę, w niedzielę przebywa na dożynkach w Spale, a w przyszłym tygodniu będzie uczestniczył w sesji ONZ w Nowym Jorku.

"Natomiast, kiedy projekty będš już gotowe, upublicznione, to nie zamykamy się na kwestie dyskusji i też będzie dyskusja publiczna" - powiedział.

Łapiński dopytywany, czy prezydent przedstawi gotowe projekty 25 wrzeœnia odpowiedział, że 24 lipca, kiedy prezydent zawetował ustawy o SN i KRS zapowiedział stworzenie dwóch projektów ustaw w terminie dwóch miesięcy.

"Dwa miesišce mijajš 24 wrzeœnia, to jest niedziela, więc następnym dniem, który nie jest dniem wolnym od pracy, jest 25 wrzeœnia i ten termin jest wielce prawdopodobny" - podkreœlił.

Dopytywany, czy 25 wrzeœnia projekty zostanš złożone w Sejmie, czy trafiš jeszcze do konsultacji, odpowiedział, że prezydent zapowiedział, iż "przedstawi" te projekty.

"Tym sformułowaniem prezydent nie zamknšł sobie drogi, żeby przedstawić najpierw opinii publicznej, a potem dopiero złożyć do Sejmu, ale też nie zamknšł sobie tej drogi, żeby przedstawiajšc, je złożyć je od razu do Sejmu" - powiedział rzecznik prezydenta.

"Jak będzie decyzja podjęta, w jakim trybie jest to zgłaszane, to państwa poinformujemy" - dodał.

Łapiński pytany, na jak zaawansowanym etapie sš obecnie prace nad projektami, odpowiedział, że "jest to ostatnia prosta". "Prezydent też mówił to przedstawicielom klubów i nie ukrywał, że w niektórych kwestiach ma przygotowane dwie alternatywne wersje i jeszcze nie podjšł decyzji, którš przyjmie" - zaznaczył.

"Z jednej strony te prace sš bardzo zaawansowane, na ukończeniu, natomiast w kilku kwestiach sš dwie opinie, czy dwa alternatywne zapisy, i prezydent jest jeszcze przed decyzjš, który zapis znajdzie się w ustawach" - dodał rzecznik prezydenta.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL