Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Maciej Stršczyński - nowym prezesem Sšdu Okręgowego w Szczecinie

Maciej Stršczyński
rp.pl
Maciej Stršczyński jest pierwszym sędziš, który obejmuje prezesurę sšdu według nowych przepisów Prawa o sšdach powszechnych - dowiedziała się PAP w Ÿródłach zbliżonych do MS. Jest on od poniedziałku nowym prezesem Sšdu Okręgowego w Szczecinie.

Stršczyński to dotychczasowy sędzia SO w Szczecinie. W latach 2010-2016 Stršczyński był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas SO w Szczecinie kierowała osoba pełnišca obowišzki prezesa.

Informację PAP potwierdził rzecznik Sšdu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. „W dniu 11 wrzeœnia 2017 r. na stanowisko prezesa Sšdu Okręgowego w Szczecinie powołany został sędzia Sšdu Okręgowego w Szczecinie Maciej Stršczyński - wieloletni sędzia tegoż sšdu" - czytamy w przesłanym do mediów komunikacie.

Tomala poinformował, że z końcem czerwca br. upłynęła 6-letnia kadencja poprzedniego prezesa SO w Szczecinie Haliny Zarzecznej, która była sędziš Sšdu Apelacyjnego w Szczecinie. Tymczasowo funkcję prezesa SO w Szczecinie pełniła od dnia 1 lipca wiceprezes SO w Szczecinie sędzia Bogumiła Staniek.

Maciej Stršczyński, jako pierwszy sędzia w Polsce w 2001 r. skazał na dożywocie, po tym jak kara ta wróciła do Kodeksu Karnego. Wyrok dotyczył Arkadiusza K., który został skazany za podwójne zabójstwo. Zabójca zastrzelił w Szczecinie dwóch złodziei samochodów w ramach porachunków przestępczych.

W 2002 r. sędzia Stršczyński wydał wyrok dożywotniego więzienia dla Tomasza W., skazanego za gwałt na 6 młodych kobietach oraz zabójstwo. Był to pierwszy w Polsce proces, gdzie zabójca został zidentyfikowany na podstawie œladów DNA.

Stršczyński orzekał także w wielu głoœnych procesach dotyczšcych grup przestępczych m.in. gangu „Picka” oraz gangu „Goryla”, gdzie także zapadały surowe wyroki.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sšdów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwoœci przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sšdów. Nowelizacja odstšpiła od modelu powoływania prezesów sšdów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwoœci po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sšdów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL