Sędziowie i sądy

Kuchciński: z zainteresowaniem czekam na projekty prezydenta ws. sądownictwa

Marek Kuchciński
Fotorzepa/Piotr Guzik
Polski wymiar sprawiedliwości, w szczególności sądownictwo musi być zmienione - powiedział w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zaznaczył, że z zainteresowaniem czeka na projekty prezydenckie dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

"W pierwszej kolejności, we wrześniu, będziemy zajmowali się szeregiem projektów ustaw m.in. rządowych, które już od jakiegoś czasu są przygotowane i dotyczą bezpieczeństwa żywności i wielu innych, a także będziemy zajmowali się - pewnie większość Polaków z zainteresowaniem czeka na te projekty - projektami prezydenta odnoszącymi się do zmian w sądownictwie, czyli ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa" - powiedział marszałek Sejmu w TVP Info.

Jak zaznaczył, spodziewa się, że dyskusja dotycząca reformy sądownictwa będzie tym razem "bardziej merytoryczna, niż przed wakacjami". "Być może dlatego, że tego będzie wymagał czas. Polacy będą jednak od posłów chcieli, szczególnie od posłów opozycji, żeby wyjaśnić, dlaczego nie ma zgody na jeden, czy drugi przepis, na jakieś rozwiązanie" - dodał Kuchciński.

Jego zdaniem "zwiększone zainteresowanie tą problematyką powinno dać dobre efekty". "Polski wymiar sprawiedliwości, sądownictwo w szczególności, musi być zmienione. O tym mówimy już od dziesiątków lat. Tutaj zmian nie było. To jest obszar władzy państwowej, który do tej pory unikał zmian i dlatego też sam z zainteresowaniem czekam na projekty prezydenckie. Liczę, że one generalnie będą przygotowane w taki sposób, jak to było z projektami poselskimi" - podkreślił marszałek Sejmu.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. We wtorek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński potwierdził, że termin ten jest aktualny.

W środę prof. Michał Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, przyznał w rozmowie z RMF FM, że bierze udział w pracach nad prezydenckimi propozycjami. Wyraził pogląd, że o ile konstytucja pozwala na "radykalne reformy w wymiarze sprawiedliwości", to jednocześnie "mrozi pewne wartości, jak niezawisłość, niezależność sądów".

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL