Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Kuchciński: z zainteresowaniem czekam na projekty prezydenta ws. sšdownictwa

Marek Kuchciński
Fotorzepa/Piotr Guzik
Polski wymiar sprawiedliwoœci, w szczególnoœci sšdownictwo musi być zmienione - powiedział w œrodę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zaznaczył, że z zainteresowaniem czeka na projekty prezydenckie dot. Sšdu Najwyższego i Krajowej Rady Sšdownictwa.

"W pierwszej kolejnoœci, we wrzeœniu, będziemy zajmowali się szeregiem projektów ustaw m.in. rzšdowych, które już od jakiegoœ czasu sš przygotowane i dotyczš bezpieczeństwa żywnoœci i wielu innych, a także będziemy zajmowali się - pewnie większoœć Polaków z zainteresowaniem czeka na te projekty - projektami prezydenta odnoszšcymi się do zmian w sšdownictwie, czyli ustaw o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa" - powiedział marszałek Sejmu w TVP Info.

Jak zaznaczył, spodziewa się, że dyskusja dotyczšca reformy sšdownictwa będzie tym razem "bardziej merytoryczna, niż przed wakacjami". "Być może dlatego, że tego będzie wymagał czas. Polacy będš jednak od posłów chcieli, szczególnie od posłów opozycji, żeby wyjaœnić, dlaczego nie ma zgody na jeden, czy drugi przepis, na jakieœ rozwišzanie" - dodał Kuchciński.

Jego zdaniem "zwiększone zainteresowanie tš problematykš powinno dać dobre efekty". "Polski wymiar sprawiedliwoœci, sšdownictwo w szczególnoœci, musi być zmienione. O tym mówimy już od dziesištków lat. Tutaj zmian nie było. To jest obszar władzy państwowej, który do tej pory unikał zmian i dlatego też sam z zainteresowaniem czekam na projekty prezydenckie. Liczę, że one generalnie będš przygotowane w taki sposób, jak to było z projektami poselskimi" - podkreœlił marszałek Sejmu.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy o Sšdzie Najwyższym i noweli ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw o SN i KRS w cišgu dwóch miesięcy. We wtorek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński potwierdził, że termin ten jest aktualny.

W œrodę prof. Michał Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwoœci w rzšdach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, przyznał w rozmowie z RMF FM, że bierze udział w pracach nad prezydenckimi propozycjami. Wyraził poglšd, że o ile konstytucja pozwala na "radykalne reformy w wymiarze sprawiedliwoœci", to jednoczeœnie "mrozi pewne wartoœci, jak niezawisłoœć, niezależnoœć sšdów".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL