Krajowa Rada Sądownictwa wzywa wszystkich sędziów do udziału w kongresie.

– Sprawnie działający wymiar sprawiedliwości oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej sądownictwo to fundament ochrony podstawowych praw i wolności obywateli, podstawa państwa prawa, a także gwarancja stabilności gospodarczej Polski – pisze Krajowa Rada Sądownictwa w uchwale. Wspomina też, że w środowisku zgłaszane są postulaty przeprowadzenia powszechnej debaty poświęconej obecnej sytuacji sądownictwa w Polsce i zagrożeniom niezależności sądów oraz sędziów. Rada podziela te opinie i zwołuje kongres.

O czym będą dyskutować sędziowie? Zaplanowano kilka gorących tematów. Wśród nich między innymi sposób powoływania sędziów i odmowa powołania przez prezydenta kandydatów na stanowiska sędziowskie oraz nadzór ministra nad sądami w świetle przepisów nowej ustawy– Prawo o prokuraturze. Podczas spotkania sędziów nie obejdzie się także bez wymiany zdań na temat niezależności sądów i niezawisłości sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach prawnych dotyczących sądów powszechnych, administracyjnych oraz Sądu Najwyższego.

Kongres oceni również sytuację wynikłą z działań władzy ustawodawczej oraz wykonawczej wobec Trybunału Konstytucyjnego, w tym konsekwencje niepublikowania orzeczeń Trybunału.