Sędziowie i sądy

W Sejmie publiczne wysłuchanie dot. projektu ustawy o SN

Fotorzepa, Andrzej Cynka
W poniedziałek o godzinie 12 w Sejmie rozpoczęło się wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Prof. Gersdorf: projekt PiS ustawy o SN pomniejsza uprawnienia obywateli

Projekt PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym pomniejsza uprawnienia obywateli do występowania ze skargami kasacyjnymi; uprawnienia te przejmuje minister sprawiedliwości - to rozwiązania z czasów realnego socjalizmu - wskazywała w poniedziałek I prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf.

Mazurek o debacie ws. SN: to nie wysłuchanie publiczne, to samowolka opozycji

To nie wysłuchanie publiczne, to jest samowolka i demolka opozycji, wysłuchanie jest wtedy, kiedy wyrazi na nie zgodę Sejm albo komisja - tak rzecznik PiS Beata Mazurek skomentowała w rozmowie z dziennikarzami poniedziałkowe spotkanie ekspertów na temat projektu PiS o Sądzie Najwyższym.

Wiceszef PO Borys Budka podkreślił, że w wysłuchaniu wezmą udział osoby, które "cieszą się niewątpliwym autorytetem i które pokażą Polakom, dlaczego ta ustawa o SN i te zmiany w wymiarze sprawiedliwości są tak bardzo niebezpieczne z punktu widzenia obywatela".

Jak poinformował zaproszenie na wysłuchanie przyjęli: b. I prezes SN prof. Adam Strzembosz, był prezes TK Andrzej Rzepliński, obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, przedstawiciele dwóch samorządów zawodowych: szef Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela i szef Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska pytana, czy wszyscy zaproszeni przez PO goście zostaną wpuszczeni na teren Sejmu, w związku z wstrzymaniem wydawania jednorazowych przepustek dla gości posłów odpowiedziała, że większość zaproszonych gości ma stałe przepustki do Sejmu.

"Ten problem dotyczył tylko pana prof. Strzembosza i pana prof. Rzeplińskiego. To są dwie osoby, które nie mają stałych przepustek do Sejmu, ale naprawdę odmówienie panu prof. Strzemboszowi - tutaj pan marszałek zrobił wyłom" - powiedziała. Dopytywana, czy na teren Sejmu zostanie wpuszczony również prof. Andrzej Rzepliński odpowiedziała, że tak.

Budka zaznaczył, że rzeczą niezrozumiałą jest, dlaczego Sejm został na ten tydzień zamknięty dla osób, które chciałyby brać udział w pracach parlamentu. "Niezrozumiałą decyzją marszałka Sejmu nie może spowodować tego, by Polacy zostali odcięci od informacji, stąd zapraszamy przedstawicieli mediów do tego, by relacjonować od godz. 12 to wysłuchanie" - powiedział.

"Będą przedstawiciele wszystkich opozycyjnych klubów parlamentarnych, powtarzam: wszystkich, po to, by również brać udział w tej dyskusji, by zadawać pytania, by rozwiewać wątpliwości" - dodał Budka.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL