Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

W Sejmie publiczne wysłuchanie dot. projektu ustawy o SN

Fotorzepa, Andrzej Cynka
W poniedziałek o godzinie 12 w Sejmie rozpoczęło się wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu ustawy o Sšdzie Najwyższym.

Prof. Gersdorf: projekt PiS ustawy o SN pomniejsza uprawnienia obywateli

Projekt PiS nowej ustawy o Sšdzie Najwyższym pomniejsza uprawnienia obywateli do występowania ze skargami kasacyjnymi; uprawnienia te przejmuje minister sprawiedliwoœci - to rozwišzania z czasów realnego socjalizmu - wskazywała w poniedziałek I prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf.

Mazurek o debacie ws. SN: to nie wysłuchanie publiczne, to samowolka opozycji

To nie wysłuchanie publiczne, to jest samowolka i demolka opozycji, wysłuchanie jest wtedy, kiedy wyrazi na nie zgodę Sejm albo komisja - tak rzecznik PiS Beata Mazurek skomentowała w rozmowie z dziennikarzami poniedziałkowe spotkanie ekspertów na temat projektu PiS o Sšdzie Najwyższym.

Wiceszef PO Borys Budka podkreœlił, że w wysłuchaniu wezmš udział osoby, które "cieszš się niewštpliwym autorytetem i które pokażš Polakom, dlaczego ta ustawa o SN i te zmiany w wymiarze sprawiedliwoœci sš tak bardzo niebezpieczne z punktu widzenia obywatela".

Jak poinformował zaproszenie na wysłuchanie przyjęli: b. I prezes SN prof. Adam Strzembosz, był prezes TK Andrzej Rzepliński, obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przewodniczšcy KRS Dariusz Zawistowski, szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, przedstawiciele dwóch samorzšdów zawodowych: szef Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela i szef Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska pytana, czy wszyscy zaproszeni przez PO goœcie zostanš wpuszczeni na teren Sejmu, w zwišzku z wstrzymaniem wydawania jednorazowych przepustek dla goœci posłów odpowiedziała, że większoœć zaproszonych goœci ma stałe przepustki do Sejmu.

"Ten problem dotyczył tylko pana prof. Strzembosza i pana prof. Rzeplińskiego. To sš dwie osoby, które nie majš stałych przepustek do Sejmu, ale naprawdę odmówienie panu prof. Strzemboszowi - tutaj pan marszałek zrobił wyłom" - powiedziała. Dopytywana, czy na teren Sejmu zostanie wpuszczony również prof. Andrzej Rzepliński odpowiedziała, że tak.

Budka zaznaczył, że rzeczš niezrozumiałš jest, dlaczego Sejm został na ten tydzień zamknięty dla osób, które chciałyby brać udział w pracach parlamentu. "Niezrozumiałš decyzjš marszałka Sejmu nie może spowodować tego, by Polacy zostali odcięci od informacji, stšd zapraszamy przedstawicieli mediów do tego, by relacjonować od godz. 12 to wysłuchanie" - powiedział.

"Będš przedstawiciele wszystkich opozycyjnych klubów parlamentarnych, powtarzam: wszystkich, po to, by również brać udział w tej dyskusji, by zadawać pytania, by rozwiewać wštpliwoœci" - dodał Budka.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL