Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Kuchciński: projekt ustawy o SN podnosi standardy etyczne

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Projekt ustawy o Sšdzie Najwyższym urealnia odpowiedzialnoœć dyscyplinarnš sędziów i podnosi standardy etyczne m.in. poprzez powołanie Izby Dyscyplinarnej - napisał w poniedziałek na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W œrodę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS ustawy o Sšdzie Najwyższym. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku, z wyjštkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwoœci.

W sobotę Senat przyjšł bez poprawek przygotowanš w Ministerstwie Sprawiedliwoœci nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa oraz nowelizację Prawa o ustroju sšdów powszechnych.

"Projekt ust. o #SN urealnia odpowiedzialnoœć dyscyplinarnš sędziów i podnosi standardy etyczne m.in. poprzez powołanie Izby Dyscyplinarnej" - skomentował w poniedziałek na Twitterze marszałek Kuchciński.

W niedzielę kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele opozycji - m.in. KOD - protestowało w przed Sejmem przeciw planom zmian w sšdownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groŸby "rozliczenia". Milczšcy protest przeciw zmianom w SN odbył się też w niedzielę wieczorem przed siedzibš Sšdu Najwyższego.

W zwišzku z projektem o SN w poniedziałek po godz. 11 w Sejmie - na zaproszenie Nowoczesnej - spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL