Żurek: sądy muszą patrzeć władzy na ręce

aktualizacja: 17.07.2017, 12:08
Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek przemawia po...
Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek przemawia podczas pikiety "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu" zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji przed Sejmem
Foto: PAP/Jacek Turczyk

Nie pozwólmy doprowadzić do demontażu demokratycznego państwa prawa i wprowadzenia jednolitej, niekontrolowanej władzy - apeluje w komunikacie rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemar Żurek.

REDAKCJA POLECA

Na początku wydanego w poniedziałek komunikatu Waldemar Żurek podziękował uczestnikom niedzielnego protestu przed Sądem Najwyższym.

- W imieniu polskich sędziów dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj zebrali się przed Sądem Najwyższym w Warszawie i sądami w całym kraju, by protestować przeciwko likwidacji niezależności polskiego sądownictwa i zmianom w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wszyscy byliśmy zbudowani powagą i spokojem, z jakim zebrani wyrażali sprzeciw wobec zawłaszczaniu sądownictwa przez polityków - pisze Żurek.

Rzecznik KRS zauważa, że to dopiero początek walki o zachowanie niezależnego sądownictwa. - Jej celem jest obrona prawa obywateli do rozpatrzenie każdej sprawy przez niezależny sąd i niezawisłego sędziego. To jest prawo nas wszystkich. Sądy muszą pozostać apolityczne, także po to, by móc patrzeć władzy na ręce - podkreśla Waldemar Żurek. - Nie pozwólmy doprowadzić do demontażu demokratycznego państwa prawa i wprowadzenia jednolitej, niekontrolowanej władzy - dodaje.

POLECAMY

KOMENTARZE