Sędziowie i sądy

Żurek: sądy muszą patrzeć władzy na ręce

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek przemawia podczas pikiety "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu" zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji przed Sejmem
PAP/Jacek Turczyk
Nie pozwólmy doprowadzić do demontażu demokratycznego państwa prawa i wprowadzenia jednolitej, niekontrolowanej władzy - apeluje w komunikacie rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemar Żurek.

Na początku wydanego w poniedziałek komunikatu Waldemar Żurek podziękował uczestnikom niedzielnego protestu przed Sądem Najwyższym.

- W imieniu polskich sędziów dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj zebrali się przed Sądem Najwyższym w Warszawie i sądami w całym kraju, by protestować przeciwko likwidacji niezależności polskiego sądownictwa i zmianom w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wszyscy byliśmy zbudowani powagą i spokojem, z jakim zebrani wyrażali sprzeciw wobec zawłaszczaniu sądownictwa przez polityków - pisze Żurek.

Rzecznik KRS zauważa, że to dopiero początek walki o zachowanie niezależnego sądownictwa. - Jej celem jest obrona prawa obywateli do rozpatrzenie każdej sprawy przez niezależny sąd i niezawisłego sędziego. To jest prawo nas wszystkich. Sądy muszą pozostać apolityczne, także po to, by móc patrzeć władzy na ręce - podkreśla Waldemar Żurek. - Nie pozwólmy doprowadzić do demontażu demokratycznego państwa prawa i wprowadzenia jednolitej, niekontrolowanej władzy - dodaje.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL