Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Sędziowie i sądy

Budka: projekt SN "wrzucony" do Sejmu w trybie niedopuszczalnym

Borys Budka
Fotorzepa, Piotr Guzik
Projekt ustawy o SN został wrzucony do Sejmu w trybie niedopuszczalnym, bez żadnych konsultacji - mówił rozpoczynając spotkanie z ekspertami dot. proponowanej przez PiS regulacji Borys Budka (PO).

Dodał, że wtorkowa debata ma charakter ekspercki, a jej celem jest wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z projektem. "Sejm jest tym miejsce, w którym powinnna toczyć się tego typu debata, niestety ustawa o SN zostało wrzucona bez konsultacji, w trybie niedopuszczalnym" - powiedział.

W spotkaniu bierze udział m.in. prezes SN Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, b. prezes SN Adam Strzembosz oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski. Na sali są posłowie opozycji - PO, Nowoczesnej i PSL.

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany poselski projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m. in. utworzenie trzech nowych izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt zakłada, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL