Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Budka: projekt SN "wrzucony" do Sejmu w trybie niedopuszczalnym

Borys Budka
Fotorzepa, Piotr Guzik
Projekt ustawy o SN został wrzucony do Sejmu w trybie niedopuszczalnym, bez żadnych konsultacji - mówił rozpoczynajšc spotkanie z ekspertami dot. proponowanej przez PiS regulacji Borys Budka (PO).

Dodał, że wtorkowa debata ma charakter ekspercki, a jej celem jest wyjaœnienie wszystkich wštpliwoœci zwišzanych z projektem. "Sejm jest tym miejsce, w którym powinnna toczyć się tego typu debata, niestety ustawa o SN zostało wrzucona bez konsultacji, w trybie niedopuszczalnym" - powiedział.

W spotkaniu bierze udział m.in. prezes SN Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, b. prezes SN Adam Strzembosz oraz przewodniczšcy Krajowej Rady Sšdownictwa Dariusz Zawistowski. Na sali sš posłowie opozycji - PO, Nowoczesnej i PSL.

W œrodę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany poselski projekt PiS ustawy o Sšdzie Najwyższym. Przewiduje on m. in. utworzenie trzech nowych izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt zakłada, że "z dniem następujšcym po dniu wejœcia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzš w stan spoczynku, z wyjštkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwoœci".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL