Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Jaki: korporacja sšdownicza miała ludzi w nosie przez kilka dekad

Patryk Jaki
Fotorzepa/Jerzy Dudek
"Korporacja sšdownicza przez kilka dekad w nosie miała ludzi. A teraz się dziwi, że nikt nie chce palcem ruszyć, aby bronić jej przywilejów" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki.

Kilka tys. przedstawicieli opozycji - m.in. KOD - protestowało w niedzielę przed Sejmem przeciw zaproponowanym przez PiS zmianom w sšdownictwie. Demonstrację zorganizowały m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groŸby "rozliczenia". O prezydencie RP zgromadzeni skandowali: "będziesz siedział".

"Korporacja sšdownicza przez kilka dekad w nosie miała ludzi. A teraz się dziwi, że nikt nie chce palcem ruszyć, aby bronić jej przywilejów" - napisał na swoim koncie na Twitterze wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki.

Według szacunków policji w niedzielnym proteœcie brało udział ok. 4,5 tys. osób - poinformował PAP rzecznik prasowy KSP podkom. Sylwester Marczak. Podał, że z całej Polski przyjechało 16 autokarów i dwa busy z uczestnikami protestu.

W œrodę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczšcy Sšdu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że "z dniem następujšcym po dniu wejœcia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzš w stan spoczynku, z wyjštkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwoœci".

W sobotę Senat przyjšł bez poprawek przygotowanš w Ministerstwie Sprawiedliwoœci nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa oraz nowelizację ustawy Prawo o ustroju sšdów powszechnych. Obie ustawy trafiš teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL