Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

W czerwcu i lipcu TK zbada wybór I prezesa SN oraz trzech sędziów TK

Fotorzepa, Jerzy Dudek
22 czerwca Trybunał Konstytucyjny z wniosku parlamentarzystów PiS zbada konstytucyjnoœć regulaminu wyboru I prezesa Sšdu Najwyższego. 13 lipca TK rozpatrzy zaœ wniosek Zbigniewa Ziobry ws. wyboru w 2010 r. do TK sędziów: Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika.

Informacje o takich terminach rozpraw pojawiły się w pištek na stronach Trybunału.

W marcu br. grupa parlamentarzystów PiS wystšpiła do TK o stwierdzenie zgodnoœci przepisów, na podstawie których dokonywany jest wybór kandydatów na I prezesa Sšdu Najwyższego, przedstawianych następnie prezydentowi RP. Na podstawie tych przepisów

prof. Małgorzata Gersdorf została powołana na tę funkcję. Zdaniem wnioskodawców konstytucję narusza fakt okreœlenia zasad wyboru kandydatów na I prezesa SN w regulaminie, podczas gdy zagadnienie to powinno być uregulowane w ustawie.

Trybunał rozpozna wniosek w składzie: Julia Przyłębska (przewodniczšcy), Mariusz Muszyński (sprawozdawca), Zbigniew Jędrzejewski, Leon Kieres i Lech Morawski.

W styczniu br. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył do TK uchwałę Sejmu z 2010 r. ws. wyboru do Trybunału: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Według wniosku Ziobry, nie zostali oni wybrani zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji.

Trybunał rozpozna ten wniosek w składzie: Julia Przyłębska (przewodniczšcy), Mariusz Muszyński (sprawozdawca) i Michał Warciński.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL