#RZECZoPRAWIE: Reforma sądów, uchwała SN ws. TK, kara pieniężna dla sędziów, egzaminy zawodowe

Agata Łukaszewicz, dziennikarka "Rzeczpospolitej" o reformie wymiaru sprawiedliwości, nowych karach dyscyplinarnych dla sędziów, jawnych oświadczeniach majątkowych, konfiskacie majątków pochodzących z przestępstwa oraz tegorocznych egzaminach prawniczych.

Aktualizacja: 27.04.2016 15:53 Publikacja: 27.04.2016 14:20

Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Foto: rp.pl

Agata Łukaszewicz, dziennikarka „Rzeczpospolitej":

Uchwała SN ws. TK

Wczoraj Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wydało uchwałę, w której stwierdziło, że nawet nieopublikowany wyrok Trybunału uchyla domniemanie konstytucyjności przepisu i sędziowie powinni to respektować.

Na pewno spór wokół Trybunału Konstytucyjnego staje się coraz bardziej gorący.

Sąd Najwyższy zebrał się na corocznym zgromadzeniu, w związku z tym nie mógł nie wypowiedzieć się na temat wyroków Trybunału tym bardziej, że dotychczas był bierny. Wczoraj SN zabrał głos, ponieważ dochodziły do niego sygnały ze stowarzyszeń sędziowskich, aby ostatecznie wypowiedział się w kwestii zapadających wyroków TK.

Podjęta uchwała ma być wskazówką dla sędziów. SN zajął konkretne stanowisko w kwestii, jakie wyroki sędziowie mają brać pod uwagę.

Środowisko sędziowskie jest natomiast bardzo oburzone słowami polityków PiS, a mianowicie rzecznik klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – Beaty Mazurek, która w wypowiedzi dla jednej z telewizji określiła Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jako „zespół kolesi, którzy bronią status qvo poprzedniej władzy".

W programie wyborczym PiS zapowiadało poprawę wizerunku sędziów i sądów, a zapewne takimi słowami tego wizerunku nie naprawi.

Sąd Najwyższy może i powinien stać z boku całej awantury wokół TK, ale nie może nie zająć stanowiska. Sędziowie są niezawiśli i powinni orzekać zgodnie z prawem. Zapewne większość sędziów posłucha SN. Sprawa dotyczy 10 tys. sędziów, którzy mają orzekać. I choć czasami różnie sądy orzekają, to jednak musi być zachowana pewna jednolitość. Nie może być tak, że na południu ktoś zostaje skazany za czyn, a na północy za ten sam czyn ktoś inny jest uniewinniany.

Kary dyscyplinarne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić do katalogu kar sędziowskich karę finansową. Ma się ona znaleźć po środku, między upomnieniem a naganą, tzn. taka kara pośrednia. Ma ona polegać na potrąceniu wynagrodzenia od 5% do 15% pensji sędziów. Ponadto taki sędzia przez 5 lat nie będzie mógł awansować.

O taką karę będzie mógł wnioskować także minister sprawiedliwości, ale póki co sądy dyscyplinarne składają się z samych sędziów i miejmy nadzieję, że tak pozostanie.

Jawne oświadczenia majątkowe

Jeśli chodzi o oświadczenia majątkowe, to do końca nie wiadomo w jaki sposób mają one być jawne. Najprawdopodobniej informacje te będą udostępniane na wniosek zainteresowanego.

Konfiskata majątków przestępców

Pomysł konfiskaty mienia przestępców liczy już kilka lat. Ciągnie się od 2005 roku.

Na całym świecie jest problem z tym, aby konfiskować majątek pochodzący z przestępstwa. Sąd musi udowodnić, że majątek pochodzi z przestępstwa a to jest bardzo trudne i to jest największy problem. Jeśli się tego nie udowodni to nie można takiego majątku skonfiskować. Nowum projektowanych przepisów jest to, że to sam skazany musi udowodnić, że majątek nie pochodzi z przestępstwa.

Egzaminy zawodowe

Początek był straszny u adwokatów. Zdawało 50% zdających, ale wyniki w każdych kolejnych komisjach są dużo lepsze. U adwokatów najgorzej wypadło prawo cywilne, natomiast radcy prawni mieli problem z prawem administracyjnym.

Ostateczny wynik będzie nieco gorszy niż w ubiegłym roku.

Same korporacje muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, które Izby szkolą aplikantów lepiej, a które gorzej i dlaczego tak jest.

Zobacz wideo: Łukaszewicz w #RZECZoPRAWIE

Agata Łukaszewicz, dziennikarka „Rzeczpospolitej":

Uchwała SN ws. TK

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami