Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Ziobro: jestem przekonany, że prezydent poprze reformę KRS

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro powiedział, że jest przekonany, iż prezydent Andrzej Duda, po zapoznaniu się z argumentacjš MS, poprze proponowane zmiany dot. KRS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Duda ma wštpliwoœci co do zapisu o wygaszaniu mandatów członków obecnej KRS.

"Jestem przekonany, że pan prezydent, majšc możliwoœć zapoznania się ze wszystkimi naszymi argumentami, dostrzeże racje, jakie leżš u podstaw naszej propozycji, i poprze te zmiany" - powiedział Ziobro w pištek w radiowej Jedynce. Dodał, że "zna generalne poglšdy prezydenta na potrzebę zmian w sšdownictwie". "Pan prezydent ma œwiadomoœć, że w polskich sšdach nie dzieje się dobrze i potrzeba zmian. W polskich sšdach jest też wielu przyzwoitych ludzi i my chcemy na tych ludzi postawić; my chcemy działać w interesie rzetelnych sędziów, których naprawdę nie brakuje" - powiedział.

Zaprzeczył też informacji, która pojawiła się w "Fakcie", że w czwartek doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premier Beatš Szydło ws. reformy sšdownictwa. Według gazety, prace nad reformš majš zostać "wstrzymane", a projekt "złagodzony". "Fakt" równoczeœnie przypomniał, że odwołana została sejmowa Komisja Sprawiedliwoœci i Praw Człowieka, która miała zajšć się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa.

"Chciałem zdementować te informacje, to sš celowo tworzone plotki i wymyœlone historie. Nie było takiego faktu. (...) Niestety niektóre media nie podajš rzetelnych informacji. Chciejstwo opozycji, która chce tworzyć jakieœ wrażenie" - mówił minister.

"Jesteœmy skoncentrowani, zdecydowani, żeby dokonać zmian w wymiarze sprawiedliwoœci, bo Polacy tego potrzebujš. Polskie sšdy sš niestety w głębokim kryzysie. My chcemy przywrócić zaufanie do sšdów, żeby one sprawnie działały, żeby miały szacunek. Żeby Polacy byli przekonani, że jak trafiajš do sšdów trafiajš na bezstronnego, uczciwego - z naciskiem na uczciwego - i rzetelnego sędziego. Nic nas nie zatrzyma" - podkreœlił.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa rzšd przyjšł 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejœcia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sšdów. Według MS, ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotšd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity".

W czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powiedziała, że prezydent uważa, iż Krajowa Rada Sšdownictwa wymaga naprawdę "głębokiej" reformy; zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwoœci, ale "ma wštpliwoœci do jednego z elementów, czyli propozycji wygaszania mandatów członków obecnej KRS".

W zwišzku z przeprowadzanš reformš sšdownictwa, w czwartek w polskich sšdach odbyły się zebrania sędziów, na których omawiano ministerialne plany i zwišzane z nimi kwestie funkcjonowania samorzšdu sędziowskiego. Według danych resortu sprawiedliwoœci, zebrania zwołano w 283 sšdach. MS poinformowało, że w 53 sšdach zarzšdzono obowišzkowe stawiennictwo na zebraniach.

Sędziowie, którzy uczestniczyli w zebraniach mówili, że sš "zaniepokojeni wprowadzanš reformš" i obawiajš się "nadmiernej ingerencji władzy wykonawczej w działanie władzy sšdowniczej".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL