Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Żurek o wkroczeniu CBA do KRS: formuła tego jest nieakceptowalna

Waldemar Żurek
materiały prasowe
W strefę zamkniętš KRS weszło 3 agentów; zostawili to wezwanie na rogu stołu - relacjonował w pištek rzecznik KRS Waldemar Żurek czwartkowe wejœcie CBA do siedziby Rady. Formuła tego jest absolutnie nieakceptowalna, bo żyjemy w państwie prawa - ocenił.

"Władza nie chce zastraszyć pana sędziego" - podkreœlił rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwoœci Sebastian Kaleta, który wraz z Żurkiem był w pištek goœciem Telewizji WP.pl.

Rzecznik Krajowej Rady Sšdownictwa sędzia Waldemar Żurek odniósł się do pojawienia się w czwartek w siedzibie KRS funkcjonariuszy CBA, którzy mieli mu wręczyć postanowienie o wszczęciu kontroli jego oœwiadczeń majštkowych. Sędzia powiedział, że analiza jego oœwiadczeń trwa od ubiegłego roku. "Nagle się okazało, że CBA chce mi doręczyć pismo, bo ja telefonicznie zapytałem, jak długo będzie trwała jeszcze analiza œwiadczeń, bo uważam, że powinienem wiedzieć o tym" - mówił. "Efekt był taki, że telefonicznie nagle przed konferencjš prasowš poproszono mnie, żebym przyjechał" - relacjonował. Sędzia i jego pełnomocnik mieli wówczas oœwiadczyć, że proszš o wezwanie pocztš na dowolny inny termin.

"Pomimo tego, że ta informacja dotarła do CBA, w strefę zamkniętš KRS weszło trzech agentów, podczas narady przewodniczšcego, wiceprzewodniczšcego i dwóch rzeczników prasowych. (...) Zostawili to wezwanie na rogu stołu"- powiedział rzecznik. "To nie jest nawet wezwanie, to jest informacja, że rozpoczyna się kontrola oœwiadczeń majštkowych" - dodał. Według sędziego, może to być "działanie nieprzypadkowe" i "formuła tego jest absolutnie nieakceptowalna, bo żyjemy w państwie prawa".

Występujšcy wspólnie z Żurkiem rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwoœci Sebastian Kaleta zapewnił, że "władza nie chce zastraszyć pana sędziego". "CBA informowało, że próbowało kontaktować się, by ustalić termin spotkania, co było niemożliwe. Jedynš formš możliwoœci doręczenia było doręczenie tzw. bezpoœrednie, osobiste" - przekonywał. Dodał, że "tego rodzaju wezwania, doręczenia to jest normalna praktyka każdej instytucji publicznej".

W programie poruszony został również temat nowelizacji ustawy o KRS. Waldemar Żurek przypomniał, że prezydent ma wštpliwoœci, a "minister (Marek) Magierowski (dyrektor prezydenckiego biura prasowego - PAP) wyszedł z tymi wštpliwoœciami, minister (Jarosław) Gowin (minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier - PAP) mówił wczeœniej o tych wštpliwoœciach, teraz je jeszcze potwierdził". Według sędziego, ze strony ministra Ziobry jest "presja na pałac prezydencki, żeby wszystkie jego projekty były przyjmowane bez żadnych poprawek". Zdaniem Żurka, istnieje "ewidentny spór" między ministerstwem a pałacem prezydenckim. "My byœmy chcieli kompromisu"- pokreœlił. Rzecznik KRS twierdzi, że reformš wymiaru sprawiedliwoœci powinny zajšć się wszystkie œrodowiska. Dodał, że ze strony KRS "ręka do zgody jest wycišgnięta".

Sebastian Kaleta podkreœlił, że minister Ziobro z prezydentem sš w stałym kontakcie, nie tylko w przypadku nowelizacji ustawy o KRS. "Jeœli chodzi o stanowiska ministra sprawiedliwoœci i pana prezydenta - dotychczas były w pełni zbieżne, ponieważ było wiele ustaw, które ministerstwo proponowało, a kancelaria prezydenta również interesowała się tymi ustawami przed wejœciem w życie" - mówił rzecznik. W sprawie projektu nowelizacji ustawy o KRS, według Kalety, należy poczekać na "oficjalne stanowisko kancelarii prezydenta wyrażone po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i rozmów na temat możliwego kształtu ustawy". "Pan prezydent w tej sprawie nie zabrał głosu, zabrał głos pan rzecznik Magierowski" - powiedział.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL