Nasz tekst o przypadkach rozstrzygania spraw frankowych przez sędziów majšcych takie kredyty wywołał licznie reakcje. >>zobacz tekst
Rzeczpospolita" dostała sygnatury kolejnych spraw, w których zasiadajš sędziowie z kredytami denominowanymi w CHF lub indeksowanymi do CHF, akurat niekorzystnych dla frankowiczów, np. orzeczenie SO Warszawa-Praga z 21 lutego 2018 r. (IV C 601/17). Kolejny wyrok wydała sędzia III Wydziału tego sšdu (III C 1470/13), a inny sędzia SO w Opolu (I Co 370 / 17).
Arkadiusz Szczeniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podtrzymuje, że sędziowie posiadajšcy kredyty (lub pożyczki) czy też akcje, obligacje lub inne papiery wartociowe (aktywa) w funduszach prowadzonych przez banki powinni się wyłšczać z prowadzenia spraw, w których powodem lub pozwanym jest ów bank. Jest bowiem oczywiste, że rozstrzygnięcia w takich sprawach mogš wpłynšć na sytuację majštkowš tychże sędziów bšd członków ich najbliższej rodziny. Podobnie rzecz się ma, gdy małżonek lub najbliższa rodzina, np. rodzice czy dzieci, majš akcje banku, gdyż korzystna lub niekorzystna linia orzecznicza mogłaby wpłynšć na kursu akcji.
Z kolei Mariusz Korpalski, radca prawny występujšcy przed sšdami po stronie frankowiczów, wskazuje, że posiadanie kredytu w tym samym banku co strona sporu może wywoływać wštpliwoci co do bezstronnoci, i to z obydwu stron. Tymczasem tylko częć opublikowanych owiadczeń majštkowych sędziów ma zanonimizowanš nazwę banku.
Pytanie, dlaczego kto się trudził i anonimizował, skoro mówimy, że to ma znaczenie, w którym banku sędzia ma kredyt, nawet złotówkowy zastanawia się prawnik.
Inna kwestiš, na którš zwracajš uwagę czytelnicy, jest to, że niektórzy sędziowie frankowicze sš zgłoszeni jako specjalici w sprawach tych kredytów na listę prowadzonš przez prezesa sšdu. Co więcej, specjalizacje te zadekretowano na podstawie deklaracji sędziego.
Zastrzeżenia do prowadzenia spraw frankowiczów przez sędziów frankowiczów majš też banki. Jerzy Bańka, wiceprezes Zwišzku Banków Polskich, powiedział Rzeczpospolitej", że w sprawach budzšcych skrajne emocje nie powinni orzekać sędziowie subiektywnie zainteresowani kształtowaniem okrelonej linii orzeczniczej, że standardem powinno być wyłšczenie takiego sędziego na jego wniosek. Niezależnie bowiem od tego, czy wyrok będzie korzystny dla kredytobiorcy czy też dla drugiej strony, mogš się pojawić zarzuty o stronniczoć.
Masz pytanie, wylij e-mail do autora: m.domagalski@rp.pl