Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Szydło: nie cofniemy się, reforma sšdownictwa musi być przeprowadzona

AFP
Premier Beata Szydło zapewniła, że jej rzšd nie wycofa się z reformy sšdownictwa. Szydło pytano podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rzšdu o negatywne opinie o nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa.

"Odpowiedzialnoœć za funkcjonowanie państwa bierze rzšd, którym mam zaszczyt kierować. Ja biorę odpowiedzialnoœć za te projekty, które trafiajš jako rzšdowe do Sejmu. Pan minister sprawiedliwoœci bierze odpowiedzialnoœć za projekt, który przygotowywał" - powiedziała Szydło.

"To jest w tej chwili zdecydowane. Nie cofniemy się. Reforma sšdownictwa musi być przeprowadzona" - dodała.

Przypomniała, że reforma, którš przygotowuje minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro, jest wprowadzana, ponieważ sšdy teraz nie funkcjonujš tak, jak oczekiwaliby Polacy. "To sš postulaty, z którymi spotykaliœmy się bardzo często w kampanii wyborczej i również teraz - historie opisywane przez ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez sšdy" - tłumaczyła.

Przypomniała, że wiele takich sytuacji opisywały media. "Interwencje sędziowskie na telefon, po interwencjach polityków - to sš fakty, z którymi mamy do czynienia i nie jest to nic dziwnego" - dodała.

W jej ocenie, każdy rzšd, który ma poczucie odpowiedzialnoœci za państwo, i uważa, że ono ma lepiej funkcjonować i stać po stronie obywateli, "musi przeprowadzić takš reformę sšdownictwa - i my to realizujemy".

Pytana, czy w zwišzku z negatywnymi opiniami m.in. Biura Legislacyjnego Sejmu i zbyt małym czasem na przygotowanie innych opinii trzeba przeprowadzić pierwsze czytanie projektu już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, odparła, że tak. "Powinniœmy byli wczeœniej przystšpić do tej reformy i to jest ostateczny czas. Nie będziemy się z niej wycofywać" - podkreœliła.

Zaznaczyła, że przy każdym projekcie, który jest przygotowywany, sš różne opinie. "Jest moment również na to, żeby pracować w komisji podczas prac parlamentarnych, nad ewentualnymi poprawkami, ale reforma sšdownictwa rusza i jest to kolejna reforma z tych dużych, zapowiedzianych przez rzšd - i nie cofniemy się" - mówiła dziennikarzom Szydło.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL