Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Marcin Warchoł o decyzji irlandzkiej sędzi: podwójne standardy

Marcin Warchoł
tv.rp.pl
Wydajšc decyzje o odmowie wydania polskiego obywatela w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, dubliński sšd prezentuje podwójne standardy. W imię rzekomej walki i troski o praworzšdnoœć w Polsce opóŸnia ukaranie groŸnego narkotykowego przestępcy - komentuje dla "Rzeczpospolitej" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwoœci.

Mało tego: podejmujšc decyzję, sędzia przyznaje, że nie analizowała dokładnie przebiegu reform wymiaru sprawiedliwoœci w Polsce.

W dodatku decyzję odmownš powišzała z obniżeniem wieku emerytalnego kobiet sędziów w naszym kraju.

Pytam więc: jaki to obniżenie wieku ma zwišzek z wydaniem przestępcy? Pytanie prejudycjalne trafi teraz do Trybunału w Luksemburgu. Jego odpowiedŸ dotyczy tego konkretnego pytania zadanego na bazie tego konkretnego stanu faktycznego. Zastanawiam się, dlaczego taka decyzja zapadła wobec Polski, a nie zapada w stosunkach np. z Hiszpaniš, w której Krajowa Rada Sšdownictwa jest także wybierana przez parlament. Wystarczy zresztš spojrzeć na rozwišzania prawne w samej Irlandii.

Tamtejszy Sšd Najwyższy powołuje prezydent na wišżšcy wniosek rzšdu, a od 1995 r. œrodowisko sędziowskie nie ma wišżšcego wpływu na powoływanie sędziów tamtejszego Sšdu Najwyższego. A my tak daleko nie poszliœmy.

Czytaj także:

Irlandzka sędzia nie zablokuje Temidy przez granicę

Irlandzki sšd uderza w reputację polskich sędziów

Co grozi Polsce po decyzji irlandzkiej sędzi

ENA to zaufanie, nie ma zaufania nie ma też ENA

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL