Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Wiceminister Woś: Prof. Gersdorf jest zobowišzana zwołać posiedzenie KRS

Michał Woś
Youtube
Pierwsza Prezes Sšdu Najwyższego jest zobowišzana zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sšdownictwa - powiedział w Radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwoœci Michał Woœ.

Odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień, że I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf może nie zwołać pierwszego posiedzenia KRS, czym zablokuje działalnoœć nowo wybranej Rady.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawš o KRS, pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczšcego zwołuje Pierwszy Prezes Sšdu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczšcego. Jednak Rada przewodniczšcego nie ma, bo I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf zrezygnowała we wtorek z funkcji przewodniczšcej Krajowej Rady Sšdownictwa. Nie zamierza też zwoływać posiedzenia KRS, bo nowy skład Rady uważa za niekonstytucyjny.

Taka sytuacja może potrwać do 2 kwietnia, a nawet dłużej.

- To pokazuje złš wolę i podejœcie do prawa. Prawo jest jasne - Pierwsza Prezes SN jest zobowišzana zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sšdownictwa - powiedział Michał Woœ.

Dodał, że jeœli prof. Gersdorf chce poczekać do wyboru nowego I Prezesa SN to żadna wielka tragedia się nie stanie. 2 kwietnia wchodzi w życie ustawa o Sšdzie Najwyższym, która zmusza Małgorzatę Gersdorf do odejœcia w stan spoczynku ze względu na wiek.   Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie wskazany następca prof. Gersdorf.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL