Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Rzecznik SN: nie ma podstaw do kwestionowania procedury wyboru Gersdorf

Fotorzepa, Danuta Matloch
Nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowoœci wyboru i powołania na stanowisko I prezesa Sšdu Najwyższego sędzi Małgorzaty Gersdorf - oœwiadczył w czwartek rzecznik Sšdu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

"W mojej ocenie i w ocenie sędziów Sšdu Najwyższego którzy brali udział w tym głosowaniu, nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowoœci wyboru i prawidłowoœci wskazania i prawidłowoœci powołania na stanowisko I prezesa Sšdu Najwyższego pani sędzi Małgorzaty Gersdorf" - powiedział dziennikarzom Laskowski.

Przypomniał, że ustawa o SN obowišzuje od 2002 r. Jak mówił Laskowski wynika z niej, że Zgromadzenie Ogólne sędziów SN dokonuje wyboru dwóch kandydatów na stanowisko I prezesa SN i przedstawia te kandydatury prezydentowi. Dodał, że taki sam zapis znalazł się w regulaminie SN opublikowanym w Monitorze Polskim i wydanym na podstawie ustawy o SN. "Na podstawie tego regulaminu i tej ustawy wydany został nasz regulamin (...), co do szczegółowego trybu przeprowadzenie wyboru tych kandydatów" - powiedział rzecznik SN.

W czwartek poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, ze grupa 50 parlamentarzystów tej partii wystšpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów, na podstawie których na funkcję pierwszego prezesa Sšdu Najwyższego została powołana Małgorzata Gersdorf. Według Mularczyka istniejš poważne wštpliwoœci co do ich zgodnoœci z konstytucjš, chodzi o procedurę wyboru I prezesa SN przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN, a także sam akt przedstawienia kandydatów na prezydentowi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL