Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Decyzje kadrowe ministra Ziobry dzielš sędziów

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nowa prezes Sšdu Okręgowego w Krakowie trafiła na urzšd prosto z delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwoœci. Wœród sędziów zawrzało.

Od wtorku 9 stycznia sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka pełni funkcję prezesa Sšdu Okręgowego w Krakowie. Objęła jš po odwołanej kilka tygodni temu sędzi Beacie Morawiec. Ta pozwała za to do sšdu ministra Ziobrę.

Sędzia Pawełczyk-Woicka będzie wcielać w życie zmiany, nad którymi m.in. sama pracowała, będšc delegowanš do resortu sprawiedliwoœci. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia (którego zresztš nowa prezes jest członkiem) uważa, że doszło do konfliktu interesów.

– To niewłaœciwa sytuacja. Trzeba zlikwidować delegacje sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwoœci. A ono powinno prowadzić przejrzystš, transparentnš politykę kadrowš. Konkursy na prezesów sšdów powinny być jawne – uważa sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

Sama sędzia konfliktu nie widzi. Podobnie jak Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwoœci odpowiedzialny za funkcjonowanie sšdownictwa.

– Obejmujšc funkcję prezesa, sędzia zrezygnowała...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL