Uczelnie kontra świat

Przeciwnicy i zwolennicy obecnego systemu szkolnictwa wyższego starli się w debacie oksfordzkiej w Gdańsku w ramach Open Eyes Economy Summit.

Aktualizacja: 19.04.2018 22:53 Publikacja: 19.04.2018 21:58

W auli Politechniki Gdańskiej odbyła się debata oksfordzka.

W auli Politechniki Gdańskiej odbyła się debata oksfordzka.

Foto: Rzeczpospolita, Anna Rezulak

– Co łączy Disneya, Forda i innych? Porzucili edukację i poszli drogą biznesu. Nie pozwolili, by szkoła stanęła im na drodze edukacji – mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. – Na uczelnie trafiają osoby, które nie powinny się tam znaleźć – odpowiadała Joanna Bochniarz, prezeska zarządu Centrum Innowacyjnej Edukacji. W auli Politechniki Gdańskiej spierali się zwolennicy i krytycy obecnego systemu edukacji.

Okazją do dyskusji była kolejna odsłona konferencji Open Eyes Economy Summit. To cykl spotkań na uczelniach w całej Polsce poświęconych ekonomii w połączeniu z wartościami społecznymi. W auli Politechniki Gdańskiej zebrali się eksperci, naukowcy, teoretycy i praktycy. Główną osią sporu było postawione pytanie – czy szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje. W szranki stanęli znani ekonomiści, m.in. prof. Dariusz Filar, Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, a wśród tzw. mentorów znaleźli się m.in. dr Henryka Bochniarz i prof. Jerzy Hausner.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera
Praca
Dyplom nadal pomaga na starcie
Praca
Mobbing w miejscu pracy – jak sobie radzić z przemocą i nękaniem
Praca
Migranci zarobkowi krótko mieszkają pod dachem pracodawcy. Samodzielni Ukraińcy
Praca
Setki lat chorobowego z powodu wypadków. Praca w sklepach bywa niebezpieczna