W samorządach drzemie siła

Trzecie już spotkanie przedstawicieli władz lokalnych, biznesu i rządów ma znaleźć odpowiedź na najważniejsze wyzwania, jakie przed regionami stawia zmieniający się coraz szybciej świat.

Publikacja: 23.03.2017 20:20

W ubiegłym roku w Kongresie uczestniczyło ok. 2 tys. osób.

W ubiegłym roku w Kongresie uczestniczyło ok. 2 tys. osób.

Foto: Rzeczpospolita, Piotr Guzik

"Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku" - to hasło przewodnie III Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się już 27-28 marca w Krakowie.

Hasło to wydaje się niezwykle aktualne, bo otaczająca nas rzeczywistość zmienia się w niespotykanym dotychczas tempie.

Rewolucyjne idee

- Współczesny świat to przestrzeń niezwykle intensywnych przemian społecznych i gospodarczych. Rywalizujące ze sobą idee globalizacji i państwa narodowego, niosą ze sobą wiele nowych problemów i wyzwań, a "nasza Europa", kiedyś otwarta i wyznaczająca nowe kierunki, także znalazła się na zakręcie dziejów - zaznacza Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i jeden z gospodarzy Kongresu.

- III edycja Europejskiego Kongresu Samorządów jest więc świetną okazją, by porozmawiać o rewolucyjnych i ewolucyjnych ideach, rozwiązaniach i koncepcjach – o wizji nowego porządku dla świata. Wierzę, że wspólnie możemy pokazać Europie i całemu światu, że to w samorządach drzemie największa siła i potencjał - zachęca prezydent Majchrowski.

Krakowskie spotkanie może też przynieść wiele ciekawych rozwiązań oczywiście także w kontekście polityki krajowej. A tu wyzwań jest cała masa. Chociażby związanych z wielką reformą oświatową, która wymaga od samorządów zrewolucjonizowania ich systemu szkół podstawowych, gimnazjów (które mają zostać zlikwidowane) i liceów. Trzeba też znaleźć odpowiedzi na wyzwania związane ze zmieniającym się rynkiem pracy (np. z napływem cudzoziemców), postępem technologicznym, wymogami ochrony środowiska, czy ograniczonymi zasobami finansowymi nie pozwalającymi na realizację wszystkich zadań.

Mniejsze kompetencje

Ciekawym tematem do rozmów niewątpliwie będą też nowe koncepcje dotyczące współpracy rządu z samorządami. Kilka ostatnich projektów przedstawionych przez PiS odbiera niektóre kompetencje samorządom na rzecz władzy centralnej, w przestrzeni publicznej funkcjonują też takie pomysły, jak wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów. Część samorządowców i ekspertów ocenia, że takie propozycje wskazują, iż PiS chce dokonać zmiany ustrojowej, czy wręcz "zamachu na samorządy".

Organizatorzy EKS podkreślają, że Kongres to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 2 tys. panelistów, słuchaczy i dziennikarzy.

Wśród zaproszonych gości są m.in. Emil Boc, były premier Rumunii, a obecnie prezydent miasta Kluż–Napoka, Francois Decoster, przewodniczący jednej z komisji Komitetu Regionów Unii Europejskiej, arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Ossi Savolainen, burmistrz regionu Helsinki–Uusimaa, Anna Zalewska, minister edukacji, Jan Szyszko, minister środowiska, czy Ryszard Petru, szef .Nowoczesnej.

Nagrody dla liderów

Przez dwa dni Kongres wypełniać będę raporty, panele dyskusyjne, warsztaty, wykłady i prezentacje (w sumie ponad 60 wydarzeń), podzielonych na bloki tematyczne: finanse, środowisko, gospodarka, społeczeństwo, innowacje, biznes i miasto.

Zamknięciem pierwszego dnia będzie uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną m.in. nagrody Lider Samorządów, dla tych lokalnych liderów, którzy przyczynili się do szczególnie szybkiego rozwoju swoich gmin i miast w ostatnim 1o-leciu.

Organizatorem EKS jest Instytut Wschodni, patronem medialnym wydarzenia jest m.in. "Rzeczpospolita". Kongres odbędzie się w dniach 27-28 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Krakowie.

"Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku" - to hasło przewodnie III Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się już 27-28 marca w Krakowie.

Hasło to wydaje się niezwykle aktualne, bo otaczająca nas rzeczywistość zmienia się w niespotykanym dotychczas tempie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Pozytywne sygnały z niemieckiej gospodarki
Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie