Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Samorzšdy

Smog polskš atrakcjš turystycznš? Miasta pobierajš opłaty klimatyczne

123rf.com
Wrocław - w ostatni weekend najbardziej zanieczyszczone miasto œwiata. W tym samym czasie stolica Dolnego Œlšska cieszyła się z otrzymania tytułu European Best Destination 2018.

Wrocław walczy o inny prestiżowy tytuł - o miano Zielonej Stolicy Europy. Smog opanował też uzdrowiska, które mimo fatalnej jakoœci powierza pobierajš opłaty klimatyczne - informuje serwis Money.pl.

W ostatni weekend, jak informował Dolnoœlšski Alarm Smogowy, normy trujšcego pyłu PM 2.5 przekroczone były kilkukrotnie i sięgnęły rekordowych poziomów. Według danych portalu AirVisual w pištek Wrocław był najbardziej zanieczyszczonym miastem œwiata.

Dokładnie w tym samym czasie miasto zwyciężyło w innej kategorii. Wrocław okazał się być bezkonkurencyjny w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018. Zdobyło ponad 41 tysięcy głosów i w tyle zostawiło hiszpańskie Bilbao czy włoski Mediolan.

Rzecz jednak w tym, że konkurs organizowany przez międzynarodowš organizację, zajmujšcš się promocjš kultury i turystyki na kontynencie, wygrać można głosami zaangażowanych przez miasto internautów - informuje serwis Money.pl.

Władze Wrocławia od lat nie radzš sobie z zanieczyszczonym powietrzem, a prezydent Rafał Dutkiewicz dostał od pozycyjnych radnych puchar za zdobycie 1. miejsca w ogólnoœwiatowym rankingu miast o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza. Miastu nie przeszkadzał fatalny stan powietrza w zabiegach o pozyskanie tytułu Zielonej Stolicy Europy 2019. Wrocław ostatecznie odpadł z rywalizacji, ale władze miejskie zapowiedziały, że w kolejnych latach też będš zabiegać o ten tytuł.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL