Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdy i prokuratura

Po grudniu grudzień - komentuje Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga
Fotorzepa, Waldemar Kompala
Wiele wskazuje na to, że reforma Sšdu Najwyższego i Krajowej Rady Sšdownictwa zostanie przyjęta bez większych perturbacji, a kompromis dwóch oœrodków politycznych: prezydenta i większoœci parlamentarnej Prawa i Sprawiedliwoœci, zostanie tym razem trwale osišgnięty.

Już zakończone, trwajšce trzy dni posiedzenie sejmowych komisji pokazuje, że warunki brzegowe, które wyznaczajš prezydenckie lipcowe weta, nie zostały tym razem przekroczone przez posłów. I wbrew medialnym spekulacjom rozbieżnoœci, m.in. dotyczšce wpływu prokuratury na obsadę KRS i sšdownictwo dyscyplinarne, sš zbyt małe, aby mogły wywrócić ten ważny kompromis. Los tego rodzaju propozycji wcale jednak nie jest jeszcze przesšdzony. Poprawki te mogš być odrzucone w trakcie dalszych prac.

Najważniejsze chyba jest teraz pytanie, jak szybko PiS zdecyduje się uchwalić zmiany w KRS i SN. Czy powtórzy scenariusz z grudnia zeszłego roku, kiedy to błyskawicznie przyjšł zmiany umożliwiajšce przejęcie kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym? Czy obawiajšc się protestów społecznych w okresie przedœwištecznym, poczeka a nowy rok?

Jedno jest pewne: reformatorski walec znowu się rozpędza. A jedno, co mogłoby go zatrzymać, przy słaboœci opozycji, to konflikt wewnętrzny. Tym razem jednak do niego nie dojdzie.

Zapraszam do lektury najnowszego numeru dodatku "Sšdy i Prokuratura".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL