Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Co PiS chce poprawić w projekcie prezydenta o KRS?

Adam Bielan
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Co najmniej szeœciu sędziów miałaby wybrać opozycja - powiedział dziennikarzom w Sejmie wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pytany o propozycje propozycje PiS ws. poprawienia prezydenckiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa. Zmiany partii rzšdzšcej dotyczš sposobu wyboru członków Rady, gdyby nie udało się ich wybrać większoœciš trzech pištych.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa. Ich złożenie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas trzeciego spotkania z prezydentem na temat zmian w wymiarze sprawiedliwoœci.

Na razie oficjalnie nie sš znane szczegóły dotyczšce propozycji PiS. Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że poprawki PiS do prezydenckich projektów będš oficjalnie upublicznione, kiedy projekty zostanš złożone w Sejmie, chyba że prezydent zdecyduje się je upublicznić.

Wicemarszałek Sejmu Adam Bielan powiedział jednak dziennikarzom, że poprawki PiS do prezydenckiego projektu znoszš proponowanš przez Andrzeja Dudę "rezerwowš" zasadę głosowania "jeden poseł – jeden głos", proponowanš wczeœniej przez Kukiz'15.

Zgodnie z propozycjš prezydenta Sejm miałby wybierać nowych członków KRS-sędziów większoœciš trzech pištych głosów na wspólnš czteroletniš kadencję. W przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spoœród zgłoszonych.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski proponował, by w przypadku rozstrzygnięcia większoœciš trzech pištych w Sejmie, prawo wyboru przechodziłoby na Senat, które wybierałoby na identycznej zasadzie. Jak zdradził dziennikarzom Bielan, w propozycji PiS znalazł się jednak inny mechanizm.

- Pan prezydent powiedział wyraŸnie, że chce mieć pewnoœć, że ta "piętnastka" nie będzie wybierana głosami jednego klubu, nawet jeżeli on jest najważniejszy i w zwišzku z tym my wyszliœmy naprzeciw oczekiwaniom prezydenta. To sš poprawki, które gwarantujš okreœlonš liczbę miejsc opozycji – mówił wicemarszałek. - Duża częœć tej piętnastki - co najmniej szeœć osób - to będš osoby, które będš miały poparcie klubów opozycyjnych - dodał.

Bielan nie wyjaœnił, jak dokładnie miałby wyglšdać mechanizm wyboru. Powtórzył za to za Ryszardem Terleckim, że pełny tekst poprawek PiS do ustawy będzie upubliczniony wtedy, gdy odniesie się do nich prezydent i uzna, że sš dobre. Chyba że Andrzej Duda zdecyduje się je upublicznić.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w œrodę PAP, że poprawki PiS do projektów ustaw o KRS i SN sš "spokojnie analizowane" w Kancelarii Prezydenta. - Nie jest to bynajmniej jedna strona - zastrzegł.

ródło: rp.pl/ 300polityka, Polskie Radio, PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL