Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Sądownictwo

Błaszczak o ustawach o KRS i SN: Liczę, że prezydent spełni obietnice

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak liczy na to, że projekty ustaw o KRS i SN, które w poniedziałek ma przedstawić prezydent Andrzej Duda, będą "odpowiadać zobowiązaniom, jakie składał w kampanii wyborczej". Mam nadzieję, że będą to głębokie zmiany - dodał Błaszczak.

Jak mówił minister w niedzielę wieczorem w TVP Info, rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o jego piątkowym spotkaniu z prezydentem Dudą. "Pan premier Kaczyński jest optymistą. Ma głębokie przekonanie, że te projekty będą projektami głęboko reformującymi i uzdrawiającymi wymiar sprawiedliwości" - powiedział Błaszczak. 

Jak dodał, "opowiadamy się za głębokimi zmianami, również personalnymi, bo to one muszą towarzyszyć zmianom instytucjonalnym, żeby zmiana była rzeczywista". Błaszczak powiedział też, że jest "dobrej myśli", w czym utwierdza go "pan premier Jarosław Kaczyński, który mówił, że ta ostatnia piątkowa rozmowa z prezydentem była dobrą rozmową". "Mam nadzieję, zresztą to wynika z rozmowy prezydenta z premierem Kaczyńskim, że to będą głębokie zmiany, odpowiadające zobowiązaniom, jakie prezydent składał w kampanii wyborczej" - dodał Błaszczak. 

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione w poniedziałek 25 września.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL