Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Mazurek: Nie wykluczamy poprawek do ustaw o KRS i SN

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nie wykluczamy poprawek do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN - mówiła w TVPInfo rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Ustawy powinny realizować nasze obietnice gruntownej i radykalnej zmiany oraz oddawać układ sił w parlamencie - dodał szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Oboje byli pytani w poniedziałek wieczorem w TVPInfo o przedstawione tego dnia przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw o Krajowej Radzie Sšdownictwa i Sšdzie Najwyższym. We wtorek projekty te powinny trafić do Sejmu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Ÿródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.

"Nas kosmetyka nie interesuje - chcemy zmian strukturalnych i kadrowych, bo bez zmian kadrowych uważamy, że ta reforma nie przyniesie oczekiwanego nie tylko przez nas, ale przede wszystkim przez Polaków, którzy majš stycznoœć z wymiarem sprawiedliwoœci, skutku" - mówiła Mazurek. Dodała, że "chcieliœmy i chcemy gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwoœci, która skutecznie wyeliminowałaby nieprawidłowoœci i spowodowałaby, że wymiar sprawiedliwoœci byłby pozytywnie oceniany przez Polaków". 

"Tak naprawdę czekamy też na to, co zobaczymy jutro, bo dzisiaj poznaliœmy kilka aspektów tych ustaw, o których mówił pan prezydent, ale nie znamy szczegółów. Chociażby nie wiemy, jakie kryteria będš decydowały o tym, że pan prezydent zdecyduje się na to, by niektórym sędziom, którzy ukończyli 65. lat, dać możliwoœć dalszego orzekania czy też nie" - dodała Mazurek.

Oceniła, że "propozycje, które zostały dzisiaj przedłożone, otwierajš drogę do dyskusji". "Mamy przekonanie, że porozumienie między nami a panem prezydentem zostanie osišgnięte, bo tutaj nie chodzi o to, kto będzie bardziej zadowolony - czy my, czy pan prezydent - tu chodzi o to, żeby znaleŸć taki kompromis, który skutecznie zapewni to, o czym mówiliœmy w kampanii wyborczej" - powiedziała. 

"Nie wykluczamy przedłożenia poprawek. Dzisiaj za wczeœnie jest mówić, czy będziemy mówić o poprawkach, ani jakich, ponieważ nie znamy całoœci projektów ustaw - ani jednej, ani drugiej" - zapowiedziała rzeczniczka PiS. "Wszystko zależy od tego, jakš decyzję podejmie Marszałek, prezydium Sejmu" - dodała. Według niej, "jeżeli już ta decyzja zapadnie, a projekty zostanš skierowane do pierwszego czytania (...), to z całš pewnoœciš żadnych przestojów w procedowaniu nad tymi ustawami nie będzie". "Nam, bowiem zależy na czasie. Zależy nam na tym, aby ta reforma była przeprowadzona jak najszybciej" - zadeklarowała. 

Terlecki, pytany, czy podobajš mu się prezydenckie projekty o KRS i SN, odpowiedział: "Mnie, prawdę mówišc, najbardziej podobały się te, które złożyliœmy w Sejmie w lipcu, ale ich już nie ma". Dodał, że prezydent miał konstytucyjne prawo złożyć do nich weto, co "trochę opóŸni reformę sšdownictwa", ale - jak zaznaczył - ma nadzieję, że ona będzie po myœli "zarówno PiS jak i pana prezydenta". "Oczywiœcie chcielibyœmy procedować to możliwie szybko, ale jest jasne, że proces dochodzenia do ostatecznego kształtu tych ustaw może trochę potrwać" - oœwiadczył. 

Odniósł się też do propozycji prezydenta, by wybór sędziów do KRS odbywał się w Sejmie większoœciš 3/5 głosów, a jeœli nie będzie zgody to, by każdy poseł głosował na jednego kandydata. "Większoœć, którš posiadamy w parlamencie – większoœć, którš wskazali wyborcy, większoœć, która bierze odpowiedzialnoœć za rzšd - ma też naturalny wpływ na to co z parlamentu będzie wychodzić, powinna mieć też wpływ decydujšcy na kształt tej reformy i w tym przypadku na kształt KRS" - powiedział. 

"Pomysł, żeby znacznie ograniczyć wpływ tej większoœci na przyszły kształt KRS jest dyskusyjny. No ale będziemy dyskutować. Ja myœlę, że dojdziemy tu do jakiegoœ porozumienia" - dodał. 

Jego zdaniem, trzeba wzišć pod uwagę liczbę kandydatów, których może być "bardzo dużo". Dodał, że prezydent przedstawił propozycję rozmaitych możliwoœci zgłaszania tych kandydatów, także przez obywateli. "Może się okazać, że kandydatów będzie 50, może 100, a może 2000. Nie łatwo będzie wtedy dokonać wyboru tej piętnastki. Będziemy się nad tym zastanawiać. W tej chwili budzi to rozmaite wštpliwoœci" - powiedział Terlecki. 

Na sugestię, że te propozycje mu się nie podobajš, Terlecki odparł: "nie do końca mi się w tej chwili podobajš". "Tak po dłuższej analizie mogłoby się to skończyć tym, że niewiele się zmieni, to znaczy, że powstanie taka sytuacja pół na pół, która spowoduje, że to ciało nie będzie wystarczajšco sprawne. Ale ja myœlę, że znajdziemy jakieœ rozwišzanie" - dodał. 

Ocenił równoczeœnie, że dobrym rozwišzaniem jest kryterium 65 lat na emeryturę sędziów SN. "To dobry pomysł, który akceptujemy. Rzeczywiœcie zmiany personalne sš konieczne. To rozwišzanie bierze te zmiany pod uwagę. Te zmiany nastšpiš dzięki temu rozwišzaniu i myœlę, że w tym kierunku możemy się dogadać" - powiedział. 

Pytany o skargę nadzwyczajnš, szef klubu PiS odparł, że "to jest takie działanie prospołeczne". "Nam się takie pomysły podobajš. Wiele jest wyroków, które budzš ogromne wštpliwoœci. Wielu Polaków czuje się skrzywdzonych, a już wyczerpało możliwoœci; te, które stwarzajš obecne przepisy – możliwoœci apelacji czy odwoływania się, więc taka nadzwyczajna Izba, która może wzruszyć wyroki już zapadłe, wydaje mi się pożyteczna" - oœwiadczył. Według niego, dotyczyłaby ona "pewnego okresu działania sšdów, bo to oczywiœcie nie może dotyczyć lat 20 czy 50, ale ostatnich 10 z pewnoœciš".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL