Sądownictwo

Grzegorz Schetyna o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy: Brakuje jednego weta

PAP/Jacek Turczyk
Chcę powiedzieć, że brakuje tego jednego weta. Ustawa o ustroju sądów powszechnych "musi być załatwiona" i jej nie zostawimy - podkreślił w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw zmieniających system sądownictwa.

Prezydent Duda oświadczył, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, a podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.

"Dzisiaj chcę powiedzieć, że brakuje tego jednego weta. To jest ważna ustawa, ustawa o ustroju sądów powszechnych, bo ona oddaje prokuratorowi generalnemu, politykowi PiS, politykowi większości rządzącej możliwość obsadzania dyrektorów, zarządzających osób, zarządzających sądami. Bardzo niebezpieczne. I bardzo wpływające na rzeczywistość dotyczącą władzy sądowniczej" - powiedział Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie.

W jego ocenie, sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych "musi być załatwiona". "Jej nie zostawimy to bardzo chcę wyraźnie powiedzieć" - zaznaczył lider PO

"Dzisiaj chcę powiedzieć, że wstawanie z kolan to jest proces, ale nie może polegać na tym, że zostaje się klęcząc na jednym kolanie" - powiedział Schetyna. "Trzeba mieć odwagę podnieść głowę do góry i przyjąć konsekwentnie te wszystkie efekty wybijania się na prezydencką niepodległość i suwerenność, na budowanie swojej pozycji" - dodał lider PO.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL