Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Orzeczenie w sprawie Polańskiego w cišgu 90 dni

Fotorzepa/ Piotr Nowak
Roman Polański będzie musiał zaczekać, zanim dowie się, czy jego sprawę o gwałt sprzed 40 lat będzie można zamknšć tak, by w USA nie groziło mu więzienie. W poniedziałek sędzia sšdu w Los Angeles zapowiedział podejmie decyzję w cišgu 90 dni.

Sędzia Scott Gordon wysłuchał w poniedziałek argumentów prokuratury i prawników Polańskiego. Prawnik Harland Braun wnioskował o orzeczenie, że Polański odbył już karę w 1977 r., kiedy spędził w areszcie 42 dni przed ogłoszeniem wyroku w sprawie zgwałcenia 13-latki. Oœwiadczył, że jeœli Polański otrzyma takie zapewnienie, niezwłocznie przyleci z Paryża do USA na ogłoszenie wyroku.

Prokuratura twierdzi natomiast, że Polański chce specjalnego traktowania i że nie powinno być żadnej dyskusji nad jego karš, jeœli powróci do Stanów Zjednoczonych. "Ta sprawa ma już 40 lat, ponieważ oskarżony uciekł. Nie tylko uciekł, ale zwalczał wszelkie starania o sprowadzenie go z powrotem. Po prostu nie wierzymy, że w najlepszym interesie leży zapewnienie bogatemu celebrycie odmiennego traktowania niż każdemu innemu uciekinierowi" - powiedziała prokurator Michele Hanisee.

W 1977 r. Polański został uznany przez sšd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletniš Samanthš Gailey (obecnie Geimer). Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się do zarzucanych mu czynów. W ramach ugody reżyser spędził 42 dni w zakładzie karnym, ale przed ogłoszeniem wyroku opuœcił USA. Obawiał się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody. Od tamtej pory jest œcigany przez amerykański wymiar sprawiedliwoœci. Obecnie mieszka we Francji.

Geimer zwracała się w przeszłoœci o umorzenie sprawy, tłumaczšc, że oszczędzi to cierpień zarówno jej samej, jak i jej rodzinie.

Braun podkreœlił, że Polańskiemu zależy na swobodzie podróżowania i na możliwoœci odwiedzenia w Stanach Zjednoczonych grobu swej żony Sharon Tate, zamordowanej w 1969 r. w Los Angeles przez członków sekty Charlesa Mansona.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL