Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Andrzej Rzepliński: Julia Przyłębska oszukała Sejm

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prof. Andrzej Rzepliński komentował sytuację w TK. - Myœlę, że sędziowie dadzš sobie radę. W każdym razie ja bym sobie dał radę z paniš Przyłębskš - powiedział były prezes TK

W czwartek Trybunał Konstytucyjny w składzie 11 sędziów uznał, że przepisy o zgromadzeniach cyklicznych sš zgodne z konstytucjš. O ich zbadanie zwrócił się do TK prezydent Andrzeja Duda. To był pierwszy i jak na razie jedyny jego wniosek dotyczšcy przepisów uchwalonych przez Sejm w tej kadencji. Dziœ prezydent podpisał nowelizację ustawy.

Z głosowania wyłšczono, na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, trzech sędziów TK: Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika.

W TVN24 Andrzej Rzepliński odpowiedział, czy jego zdaniem trójka sędziów będzie odsuwana od każdej sprawy. - Myœlę, że dadzš sobie radę. W każdym razie ja bym sobie dał radę z paniš Przyłębskš - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Rzepliński nie chciał radzić, co jego zdaniem powinni zrobić wykluczeni sędziowie. - Jedynie były pytania do mnie, czy majš korzystać z tej korupcyjnej propozycji, jaka była zawarta w ustawie z 16 grudnia - powiedział.

Rzepliński wyjaœnił, że chodzi o przepis mówišcy o tym, że sędzia konstytucyjny może odejœć przed czasem w stan spoczynku, zachowujšc wszystkie uprawnienia.

Zdaniem Rzeplińskiego Julia Przyłębska nie jest prawidłowo wybranym sędziš TK. - Sędzia Muszyński oszukał Sejm w dniu wyborów. Nie powiedział informacji o kapitalnym znaczeniu dla każdego posła, który miał zdecydować jak głosować. Informacji o swojej przeszłoœci. On był funkcjonariuszem służb III RP - mówił.

- Pani Przyłębska też oszukała Sejm. Nie powiadomiła jakie miała oceny od sędziów wizytatorów. To rozstrzygnie Sšd Najwyższy- powiedział były prezes TK. - Sędzia Przyłębska to nie jest urzędujšcy prezes Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z przepisami. Jej działanie uniemożliwiło jakiekolwiek spokojne, odpowiedzialne działanie. Ustawa była napisania pod jej warunki personalne - dodał.

Więcej: TVN24

ródło: TVN 24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL