Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Czas na efekty reformy Temidy - komentuje Marek Domagalski

Marek Domagalski
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Każda władza powinna mieć granice i podlegać kontroli, aby jej nadużycia były skutecznie wychwytywane i rozliczane. Także nadużycia trzeciej władzy. Podział władz niczemu innemu zresztš nie służy.

Z wyraŸnymi oporami, w bólach wykluwa się właœnie realna kontrola trzeciej władzy i efektów jej pracy. Ma jej służyć nowa izba dyscyplinarna Sšdu Najwyższego, oraz skarga nadzwyczajna do weryfikacji rażšco niesprawiedliwych wyroków. To nowe narzędzia zawarte w prezydenckich projektach ustaw, zastępujšcych zawetowane przez niego ustawy autorstwa partii rzšdzšcej.

Nie przypuszczam, aby prezydent zawetował własne ustawy, choćby z poprawkami PiS, które – jak wszystko wskazuje – sš wyważone. Gdyby jednak nawet tak postšpił, to i tak wiemy, ku czemu zmierzamy, co należy zmienić. A truizmem jest stwierdzenie, że już czas najwyższy na zmiany. Sšdownictwo reformowane było przez wszystkie lata trzeciej RP, że znacznym udziałem sędziów i ich stowarzyszeń, mimo to jego stan jest mizerny. Ostatni spór mizerię tę jeszcze bardziej odsłonił. W tym czasie pękło wiele mitów, choćby ten, że dorobimy się sędziowskiej profesji będšcej koronš zawodów prawniczych. Mieliœmy niedawno przykład, jak ta korona koron – Krajowa Rada Sšdownictwa – zablokowała pod błahym pretekstem dostęp do zawodu asesorom.

Nie wiem, czy było konieczne rozpoczynanie poważnej reformy sšdownictwa, poczynajšc od KRS i Sšdu Najwyższego, czyli dachu Temidy, bo może powinno się jš zaczšć od parteru, od zwykłych sšdów i najczęstszych spraw. Teraz nie ma już jednak odwrotu, trzeba jš szybko prowadzić i finalizować, by nie lało się na niższe kondygnacje sšdownictwa. Nie ma już odwrotu ani prezydent, ani rzšd. Nie ma dylematu, czy sšdy reformować zdecydowanie. Pozostaje tylko pytanie, czy oba segmenty władzy dokonajš tego wspólnie, czy będzie musiał dokonać tego rzšd i popierajšca go większoœć, ale bez prezydenta.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL